Endellion String Quartet zahraje v české premiéře skladbu Jevgenije Kissina

FOK pozval do Prahy slavný britský Endellion String Quartet při příležitosti 40. výročí jeho založení. Koncert se uskuteční v úterý 19. března 2019 v kostele sv. Šimona a Judy a zazní na něm díla Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a v české premiéře také smyčcový kvartet klavíristy a skladatele Jevgenije Kissina.
Endellion String Quartet (foto Eric Richmond)

Jevgenij Kissin je jedním z nejlepších současných světových klavíristů, známý především svými interpretacemi romantické hudby, zejména Fryderyka Chopina, Sergeje Rachmaninova a Ference Liszta. Debutoval už v deseti letech a od šestnácti let již koncertoval po celém světě. Vedle hraní se ve volných chvílích věnuje kompozici, jeho Smyčcový kvartet již v Británii sklidil úspěch.

Za čtyřicet let své existence se jméno Endellion String Quartet stalo zvučným nejen na domácí britské půdě, jeho renomé se rozšířilo po celém světě. Jak jinak by to mohlo být po úspěšných koncertech v Carnegie Hall, Concertgebouw v Amsterodamu, Pollack Hall v Montrealu, Zentrum Paul Klee v Bernu a na mnoha dalších světových pódiích! Kromě procestování celého světa stihlo kvarteto také nahrát bohatou diskografii (ve které najdeme např. kompletní Beethovenovy kvartety a smyčcové kvintety, ale i díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany) a nespočet nahrávek pro rádia i televize.

Ač jméno jednoho z nejvýznamnějších britských kvartetů připomíná spíše květinu, není tomu tak. Svatá Endellion byla kmotřenkou krále Artuše a zasvětila svůj život Bohu. Podobně jako členové jejího kvarteta zasvětili svůj život komorní hudbě, přičemž tak činí již 40 let, první společnou zkoušku měli totiž 20. ledna 1979. Jde o 40 let nádherného hledání, putování mezi základním repertoárem a novými výzvami. Přesně jako to odráží i program jejich pražského vystoupení.

 

ENDELLION STRING QUARTET
Kostel sv. Šimona a Judy 19. března 2019 od 19:30

 

JOSEPH HAYDN Smyčcový kvartet g moll „Jezdec“

JEVGENIJ KISSIN Smyčcový kvartet (česká premiéra)

LUDWIG VAN BEETHOVEN Smyčcový kvartet č. 14 cis moll

 

ENDELLION STRING QUARTET

Andrew WATKINSON | 1. housle

Ralph de SOUZA | 2. housle

Garfield JACKSON | viola

David WATERMAN | violoncello

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat