Ensemble Café Zimmermann přenese posluchače do barokní kavárny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tentokrát do cyklu Stará hudba pozval francouzský soubor Café Zimmermann, který patří k předním evropským interpretům barokní hudby. V Praze vystoupí poprvé. Díla ze slavné rodiny Bachů zazní v kostele sv. Šimona a Judy 25. ledna 2022 v 19:30 hodin.

Bach á la Café Zimmermann (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Bach á la Café Zimmermann (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Ensemble Café Zimmermann odkazuje svým názvem na vyhlášenou lipskou kavárnu, kde se ve své době scházela největší jména hudební historie. Vystupovalo zde Collegium Musicum, původně studentský spolek, který založil Georg Philipp Telemann a později v něm působil také J. S. Bach. Soubor pod vedením houslisty Pabla Valettiho a cembalistky Céline Frisch sdružuje sólisty, kteří se snaží oživit uměleckou interpretaci, která probíhala právě v tomto podniku založeném Gottfriedem Zimmermannem v Lipsku v 18. století.

Program večera bude bachovský, tedy z pera Johanna Sebastiana Bacha a jeho syna Carla Philippa Emanuela Bacha.

„Tento program jsme natočili na CD, které jsme pojmenovali Imaginární knížka skladeb Johanna Sebastiana Bacha. U toho jsme měli představu Bachovy rodiny kolem roku 1745, kdy si navzájem otec a syn přehrávají různé skladby, v malém obsazení, v rodinném kruhu. Vybírají si různé árie, ukazují si nejnovější triovou sonátu od otce, nejnovější triovou sonátu od syna… A doplnili jsme to úpravami árií z různých kantát a chorálů. Idea při sestavování nebyla nutně muzikologická, ale spíše intuitivní. Jakým způsobem jdou jaké kusy k sobě a jak vytvořit nějaký uzavřený celek,“ řekl k programu člen souboru, hráč na flauto traverso Karel Valter.

Koncert se uskuteční 25. ledna 2022 v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí cyklu Stará hudba. Před koncertem proběhne také Setkání s umělci, které začne v 18:15 hodin.

Vstup na koncert je možný podle aktuálních bezpečnostních pravidel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments