Nedělní odpoledne ve Slovenské filharmonii: Hommage à Bohdan Warchal

Členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem každoročně věnují jeden z lednových koncertů vzpomínce na legendárního Bohdana Warchala, zakladatele Slovenského komorního orchestru. Koncert Hommage à Bohdan Warchal se uskuteční v neděli 23. ledna 2022 v Koncertní síni Slovenské filharmonie od 16:00 hodin.

Slovenský komorní orchestr (foto Jan F. Lukas)
Slovenský komorní orchestr (foto Jan F. Lukas)

Nedělní program se ponese ve „warchalovském“ duchu. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta a Ilji Zeljenky. Koncert připomene nedožité 92. narozeniny profesora Bohdana Warchala (27. ledna 1930 – 30. prosince 2000).

Program zahájí tři Divertimenta B dur, D dur a F dur Wolfganga Amadea Mozarta, která dnes nazýváme „Salzburské symfonie“. Skladatel je pravděpodobně chtěl představit na svém turné v Itálii. Následovat budou dvě skladby Ilji Zeljenky komponované pro Warchala a komorní orchestr. Koncert je zároveň prvním ze série koncertů v roce 2022 věnovaných 90. výročí narození skladatele Ilji Zeljenky.

Profesor Bohdan Warchal byl v roce 1960 iniciátorem vzniku komorního souboru. Komorní orchestr sestavil z vynikajících hráčů smyčcové sekce Slovenské filharmonie. „Warchalovci“ pod jeho uměleckým vedením koncertovali nejen ve slovenských městech, ale dosáhli uznání i v mnoha světových metropolích. Kromě barokní hudby provedli také díla z období klasicismu a romantismu, díla 20. století a skladby slovenských skladatelů Eugena Suchoně, Alexandra Moyzese a Ilji Zeljenky, které vznikly na popud profesora Warchala nebo je jejich autoři věnovali komornímu orchestru. Profesor Bohdan Warchal vedl komorní orchestr s malou nečekanou přestávkou čtyřicet let. Štafetu uměleckého ředitele předal Ewaldovi Danelovi, který v této práci pokračuje od ledna 2001. Kromě pravidelných koncertů ve Slovenské filharmonii vystupuje SKO na různých festivalech a zájezdech doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zajímavé projekty a premiéruje slovenská díla.

V prostorách Slovenské filharmonie je nutné zakrýt horní cesty dýchací respirátorem FFP2. Na pokladně SF a při vstupu na koncert musí návštěvník předložit potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci Covid-19.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments