Ensemble Inégal chystá dva koncerty věnované poctě Jana Dismase Zelenky

Soubor Ensemble Inégal chystá v podzimní sezoně dva koncerty věnované tvorbě skladatele Jana Dismase Zelenky. Sezonu zahájí 4. září 2022 koncert v kostele U Salvátora v Praze. Další koncert s tvorbou českého barokního skladatele zahájí devátý ročník mezinárodního Zelenka Festivalu Praha – Drážďany, který se uskuteční 12. října v kostele Panny Marie pod řetězem na Malé Straně. Ensemble Inégal se pod vedením dirigenta a varhaníka Adama Viktory věnuje objevování a nastudování Zelenkových děl už víc než 20 let.

Evangelicky Kostel U Salvatora (zdroj Prague EU)
Evangelicky kostel U Salvatora (zdroj Prague EU)

„Jeho dílo má jako celek mimořádnou kvalitu. Posluchačům i nám interpretům imponuje skladatelským uměním i invencí. To, co dokázal Bach na poli protestantském, Zelenka jako bravurní komponista vytvořil a dovršil na poli katolickém. Pro mne je Zelenka nejvýznamnější hudební bytostí barokního nebe,“ uvedl Adam Viktora, dirigent a varhaník souboru Ensemble Inégal a spoluzakladatel festivalu Zelenka Praha-Drážďany.

Na úvodním koncertu 4. září 2022 v kostele U Salvátora v Praze Ensemble Inégal uvede ve světové premiéře dvě pro posluchače zatím neznámá Zelenkova díla Missa Charitatis z roku 1727 a Litaniae Xaverianae z roku 1723. „Po téměř 300 letech od jejího vzniku ve světové premiéře znovu uvedeme Missu Charitatis. Zelenka zde jedinkrát při kompozici slavnostní mše použil místo trubek dvojici lesních rohů. A na témže koncertě zazní v premiéře i Litanie Xaverianae. V ní se Zelenka zapsal do dějin hudby svými skladbami v rámci oslav pražské korunovace Karla VI. českým králem,“ sdělil Viktora.

Na programu zahájení Zelenka Festivalu Praha – Drážďany 12. října v kostele Panny Marie pod řetězem na Malé Straně bude první ze čtyř Zelenkových cyklů slavnostních nešpor Psalmi Vespertini I. Vedle souboru Ensemble Inégal zde vystoupí i drážďanské vokální těleso Dresdner Kammerchor. „Víme, že část Zelenkových nešpor prováděl Bach v chrámu sv. Tomáše v Lipsku. Na chystaném koncertě v Praze však budou moci posluchači poznat tuto část Zelenkových nešpor jako ucelený soubor v celé jeho kráse,“ podotkl Viktora.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments