Ensemble Inégal vzdá hold svaté Cecílii skladbou Jana Dismase Zelenky

Zřídka uváděná mše k poctě Svaté Cecílie od barokního génia Jana Dismase Zelenky zazní v podání souboru Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory v kostele Panny Marie pod řetězem 17. května od 19:30 hodin.
Ensemble Inégal (zdroj EI)

Dílo s názvem Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1 složené k poctě patronky hudby a hudebníků tak zazní v podání těch, kteří se oddaně věnují objevitelské práci na odkazu vynikajícího hráče na violon (předchůdce dnešního kontrabasu) a respektovaného skladatele. Sólisty večera jsou pěvci Gabriela Eibenová, Kai Wessel, Tobias Hunger, Marián Krejčík a Jaromír Nosek. Úvodní slovo ke koncertu bude patřit historikovi Pavlu Kosatíkovi.

Zapomenutý i znovu objevovaný Jan Dismas Zelenka byl jedním z největších komponistů vrcholného baroka a prosadil se zejména u dvora saského kurfiřta a polského krále Augusta II Silného. „Zelenka svoji mši pro svatou Cecílii složil jako své první dílo pro drážďanský dvůr a dá se říci, že si jím otevřel definitivně dveře na hudební scénu období vrcholného baroka v Evropě,” vysvětluje umělecký šéf Ensemble Inégal Adam Viktora a dodává: „Augusta II. mše nadchla natolik, že zvýšil Zelenkovi plat o třicet procent a zaplatil mu dvouleté studium u věhlasného vídeňského kapelníka Fuchse. Sám autor se k úspěšné mši nebo motivům z ní ve své tvorbě ještě několikrát vrátil.”

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na