Ensemble Inégal vzdá hold svaté Cecílii skladbou Jana Dismase Zelenky

Zřídka uváděná mše k poctě Svaté Cecílie od barokního génia Jana Dismase Zelenky zazní v podání souboru Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory v kostele Panny Marie pod řetězem 17. května od 19:30 hodin.
Ensemble Inégal (zdroj EI)

Dílo s názvem Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1 složené k poctě patronky hudby a hudebníků tak zazní v podání těch, kteří se oddaně věnují objevitelské práci na odkazu vynikajícího hráče na violon (předchůdce dnešního kontrabasu) a respektovaného skladatele. Sólisty večera jsou pěvci Gabriela Eibenová, Kai Wessel, Tobias Hunger, Marián Krejčík a Jaromír Nosek. Úvodní slovo ke koncertu bude patřit historikovi Pavlu Kosatíkovi.

Zapomenutý i znovu objevovaný Jan Dismas Zelenka byl jedním z největších komponistů vrcholného baroka a prosadil se zejména u dvora saského kurfiřta a polského krále Augusta II Silného. „Zelenka svoji mši pro svatou Cecílii složil jako své první dílo pro drážďanský dvůr a dá se říci, že si jím otevřel definitivně dveře na hudební scénu období vrcholného baroka v Evropě,” vysvětluje umělecký šéf Ensemble Inégal Adam Viktora a dodává: „Augusta II. mše nadchla natolik, že zvýšil Zelenkovi plat o třicet procent a zaplatil mu dvouleté studium u věhlasného vídeňského kapelníka Fuchse. Sám autor se k úspěšné mši nebo motivům z ní ve své tvorbě ještě několikrát vrátil.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat