Ensemble Opera Diversa přináší snové Imaginárium

Podzimní koncert souboru Ensemble Opera Diversa s názvem Imaginárium přináší snový, melancholický a poezií inspirovaný program s celkem třemi premiérami – jednou českou a dvěma světovými. Pod taktovkou Mariána Lejavy, který před diversním orchestrem stane po dvou letech, se jako sólisté představí Katarína a Milan Paľovi.

Ensemble Opera Diversa (zdroj Národní divadlo Brno)
Ensemble Opera Diversa (zdroj Národní divadlo Brno)

Imaginárium představuje místo, které je zasvěcené stimulaci fantazie a představivosti. Z populární kultury můžeme připomenout snímek Imaginárium Dr. Parnasse Terryho Gilliama o sny plnící říši fantazie, jež se nachází za zrcadlem. Také Imaginárium souboru Ensemble Opera Diversa posluchače zcela jistě přesune do snového prostředí – Herbsttag Mariána Lejavy totiž svým vyzněním zůstává zcela věrný své symbolistní básnické předloze, v níž Rainer Maria Rilke přemítá o nalezení a ztrátě naplněného života.

O ohnivě barvitou polohu fantasknosti se zaslouží Safra Tõnu Kõrvitse, která je inspirována slovy jedné estonské lidové písně. Kõrvits se ve skladbě zároveň prezentuje umnou instrumentací pro smyčcový orchestr, podobně jako Einojuhaani Rautavaara ve svém Adagiu Celeste. Zde se skladateli předlohou stala impresionistická a melancholická báseň Lassi Nummiho. Na typickou rautavaarovskou mystičnost plynule naváže závěrečná skladba Pascala Manoliose: přírodou inspirovaný houslový koncert Bôľhoj emocionálně a lyricky podněcuje ke splynutí hmotného s nehmotným.

Imaginárium
9. listopadu 2021 v 19:00 hodin, Konvent Milosrdných bratří v Brně

Program:
Marián Lejava: Herbsttag pro housle a smyčce (2021), premiéra
Tõnu Kõrvits: Safra pro klavír a smyčce (2005), česká premiéra
Einojuhani Rautavaara: Adagio Celeste pro smyčce (2000)
Pascal Manolios: Bol’hoj – Koncert pro housle a smyčce (2018), premiéra

Obsazení:
Katarína Paľová – klavír
Milan Paľa – housle
Ensemble Opera Diversa
Marián Lejava – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments