Terezie Fialová a Jiří Bárta vydávají album kompletních Beethovenových sonát

Klavíristka Terezie Fialová a violoncellista Jiří Bárta vydávají nahrávku kompletních Beethovenových sonát pro klavír a violoncello, které vycházejí u Animal Music v podobě dvojalba 5. listopadu 2021.

Terezie Fialová, Jiří Bárta (zdroj Hana Knížová)
Terezie Fialová, Jiří Bárta (zdroj Hana Knížová)

Beethovenovy sonáty pro klavír a violoncello vznikly mezi lety 1796 a 1815 a ve svých jednotlivých částech ukazují vývoj Beethovenovy hudební řeči od prvních klasicistních sonát až po pozdní sonáty, jimiž výrazně předběhl dobu a které patří k tomu nejinvenčnějšímu, co od Beethovena známe. Nahrávka vznikla v době druhé vlny covidové pandemie v období od ledna do dubna 2021 a je věnována všem, pro které byla tato doba náročná a bolestná.

Kontext doby jejího vzniku se tak do alba nevyhnutelně otiskl a Terezie Fialová přibližuje jeho vznik takto: „Paradoxně právě díky mnohaměsíčnímu zákazu koncertování jsme s Jiřím Bártou našli společný čas a uchýlili jsme se do samoty nahrávacího prostoru žižkovského Atria, abychom zaznamenali milovanou hudbu Ludwiga van Beethovena. Radost z hudby, interpretace či prostého muzicírování je uprostřed těžké doby ostrovem naděje. Naděje, která nikdy neumírá, ať se děje cokoli.“

Nahrávání alba proběhlo v Atriu na Žižkově v Praze ve spolupráci se zvukovým mistrem Ondřejem Urbanem. Album vychází 5. listopadu 2021 na CD, v digitálních formátech MP3, hires WAV a bude též ke streamu na běžných streamingových službách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments