Ensemble Opera Diversa uvede „Paprsky světla“ v brněnských parcích

V návaznosti na streamovanou premiéru skladby Paprsky světla v úterý 11. května z vily Löw-Beer zazní tato skladba brněnského skladatele Martina Wiesnera také na „open air happeningu“, při němž se orchestr Ensemble Opera Diversa v podvečer 14. května vydá na cestu napříč třemi brněnskými parky, aby všem kolemjdoucím i aktivně přihlížejícím alespoň částečně vrátil radost z tolik chybějící živé hudby – to vše pod širým nebem, bezpečně a distančně.

Ensemble Opera Diversa (foto Vít Kobza)

Skladba Paprsky světla zkomponovaná mladým brněnským skladatelem Martinem Wiesnerem je téměř desetiminutovou kompozicí pro komorní smyčcový orchestr, v nížse útržky melodie, tvořené rafinovanými výrazovými prostředky a subtilními disonancemi spojují v jeden celek, plynulý tok zvukomalebné hudby. Napříč orchestrem prochází krátké, vzestupně i sestupně směřující vlny doplněné o zpestřující trylky, jejichž pestrá a proměnlivá dynamika podporuje dojem „vlnění“ světla, objevujícího se vždy jako náznak světelného paprsku v celkovém orchestrálním zvuku.

„Ležím na zádech a pozoruji, jak úzkou štěrbinou mezi závěsy pronikají první sluneční paprsky a na zdi mého pokoje vytvářejí prapodivné obrazce, které se neustále proměňují, jemně pobleskují, mizí a zase se objevují. Po několika minutách, když se slunce schová zase za mrak, je po všem. Přehrávám si scénu ve své hlavě a přemýšlím, jak by to asi znělo…“ popisuje své dílo Martin Wiesner.

Ensemble Opera Diversa povede dirigentka Gabriela Tardonová, která se souborem pravidelně spolupracuje od roku 2006; nastudovala také nejnovější diversní inscenace oper Jsem kněžna bláznů Lenky Noty a Olgy Sommerové a Šárky (1887) Leoše Janáčka vinstrumentaci Ondřeje Kyase. V posledních letech působí jako hlavní dirigentka Ensemble Opera Diversa i v orchestrálních projektech.

Orchestr Ensemble Opera Diversa a Gabriela Tardonová (zdroj Ensemble Opera Diversa)

Program:
Martin Wiesner: Paprsky světla (2021)

Ensemble Opera Diversa
Gabriela Tardonová – dirigent

14. května 2021, 18:00 – Björnsonův sad, 19:00 – Tyršův sad, 20:00 – Lužánky (akce se koná pouze za příznivého počasí)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments