Fabio Luisi a poprask v Drážďanech

Náhle a bez varování opustil funkci šéfdirigenta Saské státní opery v Drážďanech Fabio Luisi. Ačkoliv už dříve ohlásil, že místo v Drážďanech vymění za šéfovskou pozici v Curychu, všeobecně se očekávalo, že v Drážďanech vydží až do roku 2012, kdy má místo převzít Christian Thielemann.


Nespokojenost drážďanské Staatskapelle, která není jen operním orchestrem, s dirigentem, se ústy hráčů projevovala již dříve. Hráči si stěžovali na nízké platy, na nedostatečné počty zkoušek a nezájem svého šéfa, který se v Drážďanech se svou rodinou neusadil a za prací dojížděl. Navíc navzdory jeho uznávanému vysokému kreditu v díle Strausse, Verdiho a Mahlera, mu odpůrci vytýkali i to, že nastudování děl ostatních skladatelů se Staatskapelle Dresden nevěnuje dostatečnou pozornost. Německý tisk o něm dokonce neváhal použít hanlivý termín Kapellmeistertypus. Luisi se omluvil i z několika posledních lednových koncertů a místní cynikové zajásali, že alespoň uvolnil prostor právě Thielemannovi.

Jako oficiální vysvětlení svého náhlého odchodu uvádí Luisi nedostatečný prostor německých veřejnoprávních médií (zejména společnosti ZDF), věnovaný Staatskapelle Dresden v koncertní sezóně 2010. Navíc směr, kterým se nastupující generální ředitelka Staatskapelle Dresden Ulrike Hessler ubírá podle něho ohrožuje uměleckou úroveň a prestiž orchestru.
Přeloženo do civilní řeči: Luisi je naštvaný, že ZDF si do vysílaného cyklu koncertů zvolila právě ty koncerty, které bude dirigovat Thielemann.

Staatskapelle Dresden je tedy bez dirigenta, což ohrožuje zejména program v březnu a únoru.
K celé situaci se vyjádřil i Christian Thielemann. Řekl, že jeho smluvní závazek ke svému stávajícímu zaměstanavateli – Mnichovské filharmonii je na prvním místě a bude hledat možnosti, jak Drážďanské Staatskapelle pomoci. Řekl také, že lituje Luisiho předčasného nenadále oznámeného odchodu a rád by s ním spolupracoval až do konce jeho funkčního období v roce 2012.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments