Fabio Luisi a poprask v Drážďanech

Náhle a bez varování opustil funkci šéfdirigenta Saské státní opery v Drážďanech Fabio Luisi. Ačkoliv už dříve ohlásil, že místo v Drážďanech vymění za šéfovskou pozici v Curychu, všeobecně se očekávalo, že v Drážďanech vydží až do roku 2012, kdy má místo převzít Christian Thielemann.


Nespokojenost drážďanské Staatskapelle, která není jen operním orchestrem, s dirigentem, se ústy hráčů projevovala již dříve. Hráči si stěžovali na nízké platy, na nedostatečné počty zkoušek a nezájem svého šéfa, který se v Drážďanech se svou rodinou neusadil a za prací dojížděl. Navíc navzdory jeho uznávanému vysokému kreditu v díle Strausse, Verdiho a Mahlera, mu odpůrci vytýkali i to, že nastudování děl ostatních skladatelů se Staatskapelle Dresden nevěnuje dostatečnou pozornost. Německý tisk o něm dokonce neváhal použít hanlivý termín Kapellmeistertypus. Luisi se omluvil i z několika posledních lednových koncertů a místní cynikové zajásali, že alespoň uvolnil prostor právě Thielemannovi.

Jako oficiální vysvětlení svého náhlého odchodu uvádí Luisi nedostatečný prostor německých veřejnoprávních médií (zejména společnosti ZDF), věnovaný Staatskapelle Dresden v koncertní sezóně 2010. Navíc směr, kterým se nastupující generální ředitelka Staatskapelle Dresden Ulrike Hessler ubírá podle něho ohrožuje uměleckou úroveň a prestiž orchestru.
Přeloženo do civilní řeči: Luisi je naštvaný, že ZDF si do vysílaného cyklu koncertů zvolila právě ty koncerty, které bude dirigovat Thielemann.

Staatskapelle Dresden je tedy bez dirigenta, což ohrožuje zejména program v březnu a únoru.
K celé situaci se vyjádřil i Christian Thielemann. Řekl, že jeho smluvní závazek ke svému stávajícímu zaměstanavateli – Mnichovské filharmonii je na prvním místě a bude hledat možnosti, jak Drážďanské Staatskapelle pomoci. Řekl také, že lituje Luisiho předčasného nenadále oznámeného odchodu a rád by s ním spolupracoval až do konce jeho funkčního období v roce 2012.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (5) “Fabio Luisi a poprask v Drážďanech

  1. To by se u nás stát nemohlo! Tady média našim orchestrům a divadlům nevěnují žádnou pozornost, o přímých přenosech z našich prvních operních scén není ani řeč (možná je to ale dobře, vzhledem k jejich úrovni). A navíc, u nás se klidně v červnu vypíše konkurz na prestižní místo, třeba ředitele Národního divadla v Brně, a hned v červenci může nový ředitel nastoupit. Tady se takto dopředu neplánuje!
    A ještě drobnost: Ulrike Hessler je (bude) generální ředitelka!

  2. Byl bych moc rád, kdybychom takovýhle "skandálek" zažívali třeba právě se šéfdirigentem orchestru ND Praha. Kdyby se naštval na ČT, že nepřenáší dost představení s ním za dirigentským pultem, ale nadržuje jeho mladšímu kolegovi. To by bylo něco, že přátelé! ČT však nepřenáší vůbec nic a světový dirigent do operní Prahy hned tak nezavítá. Takže smutek a pro domácí publikum utrum :-( Můžeme Drážďanům jejich "skandálek" jen tiše závidět a doma ladit satelit na ZDF, abychom chytili alespoň Thielemanna.

Napsat komentář