Fanfárové zahájení 14. Lípy Musicy

Po duchovním open-air prologu odstartuje klasická koncertní řada největšího severočeského festivalu – MHF Lípa Musica – tradičním symfonickým zahájením v České Lípě. Ve čtvrtek 17. září vystoupí v tamní bazilice Všech svatých trumpetista Marek Zvolánek za doprovodu Filharmonie Hradec Králové řízené svým šéfdirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem.

Být sólistou na festivalu Lípa Musica je pro mě velkou poctou, tím spíš, že se jedná o koncert zahajovací,“ říká Marek Zvolánek a dodává: „Filharmonie Hradec Králové je na špici českých orchestrů a těším se moc i na poslech Dvořákovy symfonie v druhé půlce koncertu.

Sám Zvolánek uvede líbivý Hummelův Koncert pro trubku Es Dur, k němuž má velmi osobní vztah: „Když jsem byl na začátku své hudební kariéry, dostal jsem od svého strýce z Kanady nahrávku mladého amerického trubače snědé pleti. Jednalo se o trumpetistu mně tehdy neznámého jména – Wyntona Marsalise. Měl jsem možnost slyšet jeho podání Haydnova a Hummelova trumpetového koncertu. Bylo mi v té době deset let a raději jsem hrál fotbal a moc světových trumpetistů jsem neznal. Ta kazeta s Marsalisem mě však den ode dne více motivovala a lehce nutila to také zahrát jako on, zkusit to. Když na to teď vzpomínám, fascinuje mě, jaké to bylo slyšet Hummela poprvé. Hummelův koncert se mi zdál rok od roku krásnější a dodnes patří k jednomu z mých nejoblíbenějších,“ vzpomíná Zvolánek.Než poznal Marsalise, chtěl být popelářem, ostatně jako řada malých kluků… „To mě však po čase (naštěstí) přešlo a měl jsem jiný sen a vzor. Chtěl jsem být „Maurice André“ – vynikající francouzský trumpetista. Cesta k sólové dráze začala však klasicky hrou v orchestru, symfonická hudba mi velmi imponovala. Po pár letech se začaly objevovat nabídky na sólové koncerty a tak jsem se začal věnovat i sólové hře. Po pravdě řečeno je kombinace sólové a orchestrální hry docela obtížná. Jsou to dva různé světy, dva nátisky, dva tóny, způsoby hry atd. Ale snažím se…,“ uzavírá Zvolánek. A „jak moc“ ukáže i letošní zahájení MHF Lípa Musica…

www.lipamusica.cz

Foto MHF Lípa Musica

Související články


Napsat komentář