Fazıl Say vystoupí s klavírním recitálem v Rudolfinu

Klavírista a skladatel tureckého původu Fazıl Say vystoupí v sobotu 23. března 2024 s klavírním recitálem v Rudolfinu v rámci cyklu koncertů Světová klavírní tvorba FOK. Zahraje Sonátu B dur od Franze Schuberta a několik vlastních skladeb.
Fazıl Say (zdroj Bilkent Symphony Orchestra)
Fazıl Say (zdroj Bilkent Symphony Orchestra)

„Je pro mě ctí znovu hrát v Rudolfinu. Jsem rád, že se opět setkám s pražským publikem. Na programu koncertu je Schubertova poslední sonáta. Tuto hlubokou a úpěnlivou skladbu Schubert složil těsně před svou smrtí. Jde o nesmírně důležité klavírní dílo, řekl bych dokonce o jedno z nejdůležitějších děl repertoáru vážné hudby. Ve druhé polovině koncertu zazní má díla: sonáta Nový život, kterou jsem složil v období pandemie, čtveřice balad Nâzım, Ses, Holubice, Zimní ráno v Istanbulu a skladba Černá země, kterou jsem již v Praze hrál a posluchačům se velmi líbila. Je pro mě potěšením být opět v Praze. Jsem přesvědčen, že to bude příjemný koncert,“ uvedl Fazıl Say. Večer zakončí tři Sayovy virtuozní fantazie na populární melodie Gershwinovy ukolébavky Summertime, Mozartova Tureckého pochodu a Paganiniho Capriccia.

Prvním klavírním učitelem Fazıla Saye byl Mithat Fenmen. Byl to právě on, kdo rozpoznal, jak nadaný je jeho žák, a požádal Saye už jako malého chlapce, aby každý den improvizoval na témata, která se týkají jeho každodenního života. Každodenní improvizační cvičení se později ukázalo jako zdroj nesmírného estetického rozhledu a fantazie, které z Fazıla Saye učinily klavíristu a skladatele, kterým je dnes. Byl pověřen napsáním hudby mimo jiné pro Salzburger Festspiele, WDR a Schleswig-Holstein Musik Festival, Konzerthaus Wien, Dresdner Philharmonie, Nadaci Louise Vuittona, Orpheus Chamber Orchestra a BBC. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již uvedl v roce 2017 ve Smetanově síni Sayův Klavírní koncert „Voda“, ve kterém usedl za klavír sám autor. Pár dní před jeho recitálem uvede také jeho Koncert pro dvě trubky a orchestr v podání trumpetistů Gábora Boldoczkiho a Sergeie Nakariakova, pro něž byla skladba napsána.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Koncerty původem tureckého klavíristy a skladatele Fazıla Saye bývají neobyčejné. Jeho hra je bezprostřední a vzrušující, otevřená, přitom prostá. Say se svým virtuózním interpretačním uměním přijíždí do sezón FOK už pošesté. A opět budeme moci objevit i skladatelskou část jeho umělecké osobnosti, která má opravdu široký záběr. V jeho portfoliu najdeme hudbu filmovou, symfonickou, komorní a pochopitelně skladby pro klavír, přičemž za názvem A la carte se neskrývá nic menšího než výběr těch nejlepších sólových kusů. A to ještě pár dní před recitálem orchestr FOK provede v české premiéře Sayův koncert pro dvě trubky, aneb minifestival Say je na světě.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments