Fenomenální Alfred Brendel se vrací do Prahy

Hommage à Alfred Brendel - tak se jmenuje mimořádný projekt, který formou třídenního festivalu vzdá hold jednomu z největších umělců 20. a 21. století, v Londýně usazenému rakouskému klavíristovi Alfredu Brendelovi. Mezi 17. a 19. březnem 2019 se v pražském Rudolfinu za jeho osobní účasti uskuteční řada koncertů i edukačních programů. Rodák z Loučné nad Desnou je i ve svých 87 letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku. Do Prahy zavítá, aby představil své knihy, přednášel o interpretaci Mozarta a nabídl mistrovský kurz. Jeho pozvání přijal i významný schubertovský pěvec Mauro Peter nebo klavírista Helmut Deutsch. V rámci festivalu zazní také souborné provedení smyčcových kvartetů Bély Bartóka a česká premiéra skladby Future Family skladatele Miroslava Srnky, oboje v podání jednoho z nejžádanějších světových kvartetních ansámblů, pařížského Quatuor Diotima. Hommage à Alfred Brendel připravila Prague Music Performance v partnerství s Českou filharmonií.
Alfred Brendel (foto Barbara Klemm)

Alfred Brendel, vynikající klavírista, který se soustavně 60 let věnoval skladatelům středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schönberga a jenž jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo, je znám i svým smyslem pro absurditu a specifický humor. Muž, kterého Praha uvítá, aby mu naslouchala a složila mu poklonu, patří k nejpozoruhodnějším postavám hudebního světa 2. poloviny 20. a počátku 21. století.

Brendel pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií a tento koncert byl deníkem Daily Telepgraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí.

Během 60 let své úspěšné kariéry se věnoval tvorbě zejména německých a rakouských skladatelů počínaje J. S. Bachem a Arnoldem Schoenbergem konče. Je prvním pianistou, jenž nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schoenbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Podobně napomohl i některým dílům Franze Liszta.

Obdržel čestné doktoráty na mnoha univerzitách včetně Oxfordu a Yale a v roce 1989 se mu dostalo i čestného ocenění Řádu Britského impéria (KBE). Od Berlínských filharmoniků obdržel v roce 1992 medaili Hanse von Bülowa a Vídeňská filharmonie mu v prosinci 1998 udělila čestné členství. V roce 2001 dostal cenu za Celoživotní úspěchy v oblasti vážné hudby na MIDEM v Cannes. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal také tři svazky německy psané poezie. Alfred Brendel přednášel a dosud přednáší, recituje svou poezii a učí mistrovské kurzy na festivalu v Salzburgu a Verbieru, ve vídeňské Musikverein a Konzerthaus, v londýnské Wigmore Hall a na univerzitách a v koncertních sálech nejvýznamnějších evropských a amerických měst. Nyní se tato renesanční osobnost vrací také do Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat