Fenomenální úspěch Jany Bouškové v Japonsku

Česká harfistka Jana Boušková absolvovala v dubnu 2019 dvě koncertní turné po Japonsku. Jedno sólové s ryze českým repertoárem, druhé jako členka souboru Estonia Festival Orchestra, který sestavil světoznámý dirigent Paavo Järvi.
Jana Boušková (zdroj Šporcl Arts)

V Japonsku byla jako sólistka již po šesté. Při první zastávce nastudovala  repertoár českých velikánů Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jejich skladby však nebyly komponovány pro harfu, proto je sama nově zaranžovala.  „Japonci jsou nároční a vzdělaní posluchači  a nejsou zvyklí dávat najevo emoce. Po poslechu mých aranží pro harfu těchto českých klasiků byli ale velmi dojatí“, prozradila ke svému úspěchu harfistka.

Druhé turné absolvovala jako členka Estonia Festival Orchestra. Zakladatel a dirigent souboru Paavo Järvi jej sestavil z nejlepších světových sólistů, Jana Boušková byla osobně pozvána jako jediná harfistka a jediná Češka. „I když nejsem orchestrální hráčka, toto pozvání pro mě bylo velikou poctou a s nesmírnou radostí jsem jej přijala“, dodala ke svému členství v souboru harfistka. „Japonské turné tohoto orchestru bylo debutové, poprvé jsme hráli na jiném než evropském kontinentu. Absolvovali jsme šest koncertů a úspěch byl obrovský. Díky tomu, že soubor je složen ze špičkových umělců ze všech nástrojových skupin, úroveň koncertů je skutečně nadprůměrná“, dodala osobní dojem umělkyně.

Jana Boušková je nově zastupována agenturou Šporcl Arts, její ředitel a jednatel, houslista Pavel Šporcl, k vzájemné spolupráci řekl: „Naším cílem je pomoci špičkovým umělcům v jejich další kariéře, odlehčit jim v běžných organizačních starostech a poskytnout jim takové zázemí, které jim umožní věnovat se naplno umělecké koncertní činnosti“.

Jana Boušková je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která v roce 1992 v USA vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Je sóloharfistkou České filharmonie, profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu, porotkyní prestižních harfových soutěží. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu Harfové dny Ostrava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat