Festival Academy Kroměříž přinese již posedmé mimořádné hudební zážitky

Sedmý ročník hudebního festivalu Academy Kroměříž, dříve Letní hudební akademie Kroměříž, přinese milovníkům klasické hudby pestrou paletu koncertů, besed a hudebních zážitků. Koná se od 15. do 23. srpna 2024 společně s mezinárodní hudební akademií.
Academy Kroměříž – Tomáš Netopil (zdroj Academy Kroměříž)
Academy Kroměříž – Tomáš Netopil (zdroj Academy Kroměříž)

Festival Academy Kroměříž je jako vždy jedinečnou příležitostí poslechnout si klasickou hudbu v podání špičkových umělců a výjimečných osobností. „Posluchači se mohou těšit na fantastické výkony mladých pěvců z několika zemí, výrazná česká komorní tělesa, či jediný koncert mezinárodního Akademického komorního orchestru. Představí se i lektoři akademie Barbara Maria Willi, Ivo Kahánek a samozřejmě světoznámý dirigent a umělecký ředitel Academy Kroměříž, Tomáš Netopil,“ uvedla výkonná ředitelka akademie Jana Kubáčová a dodala, že prostor dostanou tradičně i bývalí úspěšní absolventi akademie i její letošní studenti.

Festival zahájí koncert Toulky barokní Evropou, který se uskuteční 15. srpna 2024 ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku. Od 18:30 hodin si mohou návštěvníci vychutnat moravská a italská vína, v 19:30 začne samotný koncert dámského pěveckého tria Drei Engel s cembalistou Jiřím Havrlantem a orchestrem Collegium Colloredo pod vedením dirigenta a houslisty Tomáše Netopila. Jejich repertoár tvoří skladby barokních autorů, jako jsou Georg Friedrich Händel, Johann Joseph Fux a Jean Philippe Rameau.

Dalším zajímavým koncertem je fúze moravského folklóru a klasické hudby ČaroTaj – Toulky moravským Slováckem, který se odehraje 17. srpna 2024 v Kině Nadsklepí. Netradiční interpretace lidových písní ze Slovácka a Kopanic v podání členů orchestru České filharmonie a sester Jitky Novotné a Táni Roskovcové nabídne unikátní zážitek.

Jedním z vrcholů programu bude bezpochyby Slavnostní koncert s Dvořákem a Smetanou, který se uskuteční 18. srpna 2024 ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku. „Koncertem budeme slavit Rok české hudby, a to díly našich velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Divákům přineseme světový zážitek se světovým dirigentem Tomášem Netopilem, výraznými představiteli mezinárodní pěvecké scény a Moravskou filharmonií Olomouc. Ve spolupráci s divadelním souborem jsme pro ně navíc připravili osobité překvapení,“ pozvala k hlavnímu programu festivalu Jana Kubáčová. Naznačila tím mezioborové přesahy festivalu. Nevšední pojetí dramaturgie dokazuje také uvedení nočního scénického koncertu Písně mrtvých duší ve spolupráci s inovativním spolkem Lieder Society.

Kromě hudební produkce jsou součástí festivalu i doprovodné programy. V pondělí 19. srpna 2024 v Kině Nadsklepí v pořadu Bystrouška stoletá promluví o zajímavostech ohledně opery Příhody lišky Bystroušky Jiří Zahrádka, muzikolog a jeden z největších odborníků na život a dílo Leoše Janáčka. Na stejném místě ve středu 21. srpna 2024 budou na téma duševní hygieny studentů besedovat Ivo Kahánek a Lucie Netopilová.

Festival ukončí Závěrečný koncert Academy Kroměříž 2024. Ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku se sólově představí vybraní frekventanti letošní Academy Kroměříž, následovat bude orchestrální vystoupení. Dirigent Tomáš Netopil v jeden okamžik povede dialog dvou komorních orchestrů a hvězdného lektorského kvarteta. Vyhlášeni budou také laureáti právě ukončeného ročníku akademie.

„Studenti letošní akademie jsou skutečně výjimečně talentovaní, přijedou ze sedmi zemí světa. Slyšet je může široká veřejnost také během festivalového programu. Tyto koncerty mívají tradičně vysokou kvalitu a slibují krásný hudební zážitek,“ upozornil umělecký ředitel akademie Tomáš Netopil. Ve dnech 19., 20. a 21. srpna 2024 odehrají koncerty Budoucí mistři.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments