Festival ARS NOVA zahájí Quasars Ensemble

Festival současného umění ARS NOVA, který od roku 2003 pořádá Státní filharmonie Košice, zavítá do Tabačky Kulturfabrik s koncertem prestižního slovenského souboru Quasars Ensemble. Festival současného umění ARS NOVA je ochutnávkou netradičních a nových zvuků a především nahlédnutím do kuchyně současných skladatelů. Rozvíjí aktuální hudební myšlení a komunikaci v mezinárodním prostoru.

Quasars Ensemble (foto J. Wesely)
Quasars Ensemble (foto J. Wesely)

Slovenská státní filharmonie Košice pořádá festival již po devatenácté. Inovativní a experimentální přístupy mohou návštěvníci zažít na koncertě Quasars Ensemble v Tabačce Kulturfabrik ve středu 2. listopadu 2022 v 19:00 hodin. Pod taktovkou Ivana Buffy zazní dílo Harmoniemusik předního německého skladatele Hanse Thomally.

Od svého založení v roce 2008 je Quasars Ensemble jedním z nejunikátnějších profesionálních hudebních souborů svého druhu na Slovensku. Kromě soudobé vážné hudby se věnuje i hudbě starších epoch a získala si mezinárodní respekt pro své odvážně vystavěné dramaturgické koncepty. Soubor spolupracuje s předními světovými skladateli a interprety a je pravidelným hostem významných mezinárodních festivalů. Quasars Ensemble je držitelem ceny Křišťálové křídlo 2013 v kategorii hudba a má na svém kontě 14 CD titulů vydaných u několika hudebních vydavatelství.

Na koncertě v Tabačce Kulturfabrik se představí ve složení Audrey G. Perreault (flétna), Jozef Eliáš (klarinet), Diana Buffa (klavír), Tamas Schlanger (bicí), Peter Mosorjak (housle), Alexander Znamenskiy (viola) a Ján Bogdan (violoncello).

Quasars Ensemble (foto J. Wesely)
Quasars Ensemble (foto J. Wesely)

Harmoniemusik je minimalisticky plynoucí pohyb v prostoru a čase. Osciluje mezi hudbou jako atmosférou a hudbou jako formou. Jednotliví hudebníci, rozmístění kolem publika, ho nejprve obklopují impulzy, které se postupně mění v harmonie a motivy. Hudební vývoj se nakonec vrací do výchozího bodu. Autorem Harmoniemusik je Hans Thomalla, německý skladatel žijící v Chicagu. Snaží se vyjádřit svou osobní zkušenost s životními dramaty nebo ztrátami, kterým v posledních letech čelil, a vytváří tak šťastné místo, v němž lze uniknout smutku, ale ne zcela zapomenout.

Pro festival ARS NOVA je typická spolupráce s různými institucemi. Koncert Quasars Ensemble se koná také díky společnosti Tabačka Kulturfabrik. Martin Dubéci, generální ředitel společnosti Tabačka, vysvětluje více: „Tento rok se pro nás nese ve znamení spolupráce. Dalším příkladem je spolupráce mezi Tabačkou a Slovenskou státní filharmonií Košice. Díky tomu přineseme posluchačům Tabačky nový druh hudebního zážitku a přilákáme posluchače filharmonie do nového prostoru. Tabačka by měla být prostorem pro všechny a toto je skvělý způsob, jak naplnit naše poslání.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments