Festival Baroko 2021 uzavřely koncerty a symfonie pro biskupa Schtrattenbacha

Závěrečný koncert dvacátého čtvrtého ročníku olomouckého festivalu Baroko, který proběhl v kapli Božího Těla 2. srpna 2021, prezentoval italsky ohnivou hudbu vivaldiovského stylu.
Musica Florea, Baroko 2021, 2. srpna 2021 (zdroj Ondřej Pražák)
Musica Florea, Baroko 2021, 2. srpna 2021 (zdroj Ondřej Pražák)

Zazněla podstatná část cyklu La Stravaganza Carla Tessariniho (1690–1766). Skladatel pocházející z Rimini byl ve dvacátých letech osmnáctého století nejprve zaměstnán jako houslista v chrámu sv. Marka v Benátkách a poté jako „maestro de’concerti“ v tamějším Ospedale dei Derelitti. Uplatňoval se jako houslový virtuos a pedagog. Následovalo angažmá v katedrále v Urbinu. Mezi lety 1733 až 1738 zřejmě pobýval na Moravě, kde byl zaměstnán na dvoře biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha jako první houslista a vedoucí jeho orchestru. Touto funkcí (direttore della musica instrumentale) je opatřena i jeho sbírka orchestrálních skladeb La Stravaganza, vydaná v Amsterdamu roku 1737 s uctivou dedikací Schrattenbachovi. Sbírka sestává ze tří koncertantních a tří orchestrálních kompozic. Z koncertů byl vybrán první, určený pro hoboj. Sólový part přednesla Tereza Pavelková. Orchestrální skladby (Ouvertur, Partita a Sinfonia) zazněly na koncertě všechny.

Program byl doplněn o světovou premiérou Koncertu Es dur dalšího biskupova hudebníka Carla Zuccariho (1703–1792). Ten byl znám pod přezdívkou Zuccherini a patřil k nejuznávanějším houslovým virtuózům své doby. Narodil se v Casalmaggiore a hudební vzdělání získal u Gaspara Viscontiho v Cremoně. Společně se svým bratrem Giuseppem se ve Schrattenbachových službách zdržel na cestě Evropou jen krátce v letech 1725 až 1729. Byli ubytováni v kroměřížském piaristickém semináři, vystupovali u biskupského dvora i v piaristickém kostele a učili regenta semináře P. Jana Kopeckého hře na housle a kompozici (festival prezentoval rekonstrukce dvou jeho oper).

Zuccariho houslový Koncert Es dur je jedinou jeho kompozicí dochovanou v České republice. Sólový part přednesla Magdaléna Malá. Účinkoval soubor Musica Florea ve standardním orchestrálním obsazení, které od violoncella řídil Marek Štryncl. Jejich hra se vyznačuje až ohnivou energií, extrémními zvraty v dynamice a působivým zdobením kantabilních vět. Program představil veřejnosti poprvé hudbu, která si pro svůj benátský esprit najde jistě posluchače i v budoucnu. Celý Tessariniho cyklus by si v budoucnu zasloužil i publikování formou zvukového záznamu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments