Mezinárodní varhaní festival rozezní Svatojakubské varhany

V Praze dnes v kostele sv. Jakuba začne Mezinárodní varhanní festival, který potrvá až do 23. září 2021. Vystoupí na něm umělci z Francie, Německa, Švédska, Ázerbájdžánu a České republiky. Největší pražské varhany se pod rukama i nohama muzikantů rozezní každý čtvrtek vždy od 19:00 hodin. Dnešním tématem budou Barvy Paříže a za varhany usedne Samuel Liégeon.

Samuel Liégeon (zdroj Samuel Liégeon)
Samuel Liégeon (zdroj Samuel Liégeon)

Program letošní přehlídky světového varhanního umění připomene několik významných skladatelů, například sté výročí úmrtí Camille Saint-Saënse, sté výročí narození geniální francouzské varhanice Jeanne Demessieuxové nebo padesáté výročí úmrtí legendárního varhanního virtuosa Marcela Duprého. V programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Čeká nás i zajímavý koncert čtyř rukou a čtyř nohou. Svatojakubské varhany tak zazní opět v celé své bohatosti a barevnosti,“ uvedla ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Během každého koncertu bude vidět videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal se opět představí ve všech svých kombinacích. Ve spojení s akustikou chrámu a jeho architekturou přinesou posluchačům nevšední zážitky, slibují pořadatelé.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Pravidelně pořádá také velikonoční a vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění peněz nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan i jako finanční rezerva pro případné větší opravy. Podrobnosti o programu festivalu mohou zájemci nalézt na stránkách společenství.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments