Festival bicích nástrojů Brno: Představí se hráči z ČR i zahraničí

Hudebníci z Česka i zahraničí se na začátku prosince setkají na Festivalu bicích nástrojů v brněnském Divadle na Orlí. Přehlídku organizuje Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Hru na nástroje si vyzkoušejí i návštěvníci. Lektorovat studenty přijedou osobnosti z Francie a Rakouska.
Ilustrační foto (foto Patrik Marek)
Ilustrační foto (foto Patrik Marek)

Studenti konzervatoří a akademií z Česka, Slovenska a Slovinska budou po absolvování workshopů vystupovat na koncertech, které jsou také součástí festivalu. Přihlášených je jich 80. „Náš Percussion Ensemble o sedmi hráčích na bicí nástroje bude hrát operu pro soprán Lidský hlas od Francise Poulenca, určitě to bude stát za to,“ řekla studentka JAMU Adéla Spurná. Opršál ve své aranži zachoval sopránový part, ale symfonický orchestr nahradil ansámblem bicích nástrojů.

„Bicí nástroje na konzervatoři nemají vlastní soutěž, takže festival je příležitost srovnat a setkat se,“ řekl Ctibor Bártek z brněnské konzervatoře. Festival je i motivací pro studenty. „Vždycky mě to dost nakopne, když vidím starší, zkušenější kolegy, jak dokáží zahrát super ‘husté’ věci,“ doplnila Spurná.

Kromě koncertů festival nabídne prodejní výstavy bicích nástrojů nebo výstavu oslavující 40 let výuky bicích nástrojů na JAMU. Nástroje si zájemci vyzkoušejí po koncertech, rodiče s dětmi pak poslední den festivalu odpoledne.

Organizátoři chtějí představit bicí nástroje jako nezávislý prvek současné hudby a ukázat, že svět bicích nástrojů nejsou jen bubny a činely. V různých žánrech se na festivalu propojují tympány a bicí soupravy, marimby, djembe a steel drums, vibrafony, chimes, templeblocky, tam tamy a mnoho dalších.

Festival podobného rozsahu a zaměření je v Česku ojedinělý. „Zahraniční hosty chceme zvát každého jen jednou a tak, aby byly pokryté různé oblasti bicích nástrojů,“ doplnil ředitel festivalu Martin Opršál. Například z Rakouska přijede Anton Mittermayer, který se věnuje hře na tympány a hraje s Vídeňskou filharmonií. Festival se koná každé dva roky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments