Festival Česká klavírní moderna dětem se konal již pošesté

6. ročník festivalu Česká klavírní moderna dětem proběhl ve dnech 22. a 23. ledna 2022 v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici v Praze. Na svých čtyřech koncertech přivítal osmdesát mladých pianistů, převážně žáků českých a moravských ZUŠ.
Festival Česká klavírní moderna dětem 2022 (zdroj Eduard Douša)
Festival Česká klavírní moderna dětem 2022 (zdroj Eduard Douša)

Na pražský festival Česká klavírní moderna dětem přijeli žáci a jejich pedagogové i z relativně vzdálených míst (například z Bohumína, Brna, Českého Krumlova, Karlových Varů či Olomouce). Lze tedy říci, že celý projekt pokrývá dnes již prakticky celou Českou republiku.

V dramaturgii koncertů se objevily jednak skladby renomovaných českých autorů, kteří se tvorbou instruktivní pedagogické literatury trvale zabývali – Petr Eben, Luboš Fišer, Jan Hanuš, Ilja Hurník, Luboš Sluka, ale také kompozice samotných pedagogů nástroje – Petr Bazala, Jan Frank, Ilona Jurníčková, Jaroslava Luklová či Hana Švajdová. Potěšující je, že do dramaturgie byly též zařazeny instruktivní skladby mladé generace komponistů – absolventů či studentů konzervatoři – Jakub Potoček, Enriko Štec či Romana Šuldová. Po určitém útlumu zájmu o tuto tvorbu v devadesátých letech se i mladší autoři začínají instruktivní tvorbě opět věnovat. A za pozornost stojí také to, že se svými klavírní skladbami představili i sami mladí interpreti (Tomáš Patsch ze ZUŠ I. Krejčího v Olomouci).

Festival Česká klavírní moderna dětem 2022 (zdroj Eduard Douša)
Festival Česká klavírní moderna dětem 2022 (zdroj Eduard Douša)

Mimořádným zážitkem bylo sobotní vystoupení klavírního dua pedagogů ostravské Fakulty umění Elišky Novotné a Lukáše Michela. Precizní nastudování čtyřručních skladeb soudobých autorů (Douša, Hurník, Dřízga, Eben) uzavřelo skvělé provedení Suity per pianoforte a quattro mani Klementa Slavického. V neděli pak proběhl seminář Lukáše Hurníka u příležitosti 100. výročí narození jeho otce, skladatele a pianisty Ilji Hurníka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments