Festival Den architektury vzdá poctu Josipu Plečnikovi mimořádným koncertem Emila Viklického

V letošním roce uplynulo 150 let od narození významného slovinského architekta Josipa Plečnika, který stojí mimo jiné za proměnami Pražského hradu za první republiky. Festival Den architektury připomíná toto výročí mimo jiné koncertem Pocta Josipu Plečnikovi, na kterém 4. října 2022 od 19:30 hodin v autentickém prostoru Plečnikova Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech zazní unikátní hudební dílo Emila Viklického z roku 1996 Dopisy Plečnikovi. Suitu pro mezzosoprán a sedm nástrojů vytvořil Viklický na základě dopisů dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové právě architektu Plečnikovi.
Emil ViklickEmil Viklický (zdroj Den architektury)ý (zdroj Den architektury)
Emil Viklický (zdroj Den architektury)

Dopisy Plečnikovi byly vydány na albu Pocta Josipu Plečnikovi v roce 1996 u příležitosti výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě na objednávku tehdejšího hradního architekta Bořka Šípka. Emil Viklický na něm potvrdil svoji schopnost úspěšně podnikat hudební výpravy mimo hájemství jazzu. Pěvecké party na nahrávce svěřil tehdy začínající mezzosopranistce Magdaleně Kožené a album bylo kritiky označováno za událost sezony.

Na koncertě v úterý 4. října 2022 se k Emilu Viklickému připojí přední osobnosti jazzu i vážné hudby: mezzosopranistka Michaela Zajmi, flétnista Jiří Válek, za harfu usedne Jana Boušková a David Řehoř rozezní marimbu. Liběně Séquardtové budou náležet party hoboje a anglického rohu, Jiří Stivín Jr. usedne za bicí, Jakub Jánský se chopí houslí a kontrabasovou linku bude mít v rukou František Uhlíř. „Jsem ráda, že skladba zazní po tak dlouhé době, je to nejen hold Emila Viklického Josipu Plečnikovi, ale i propojení vynikajících umělců a hudby a architektury napříč časem a prostorem,” dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments