Jakub Hrůša zaskakuje v Lucernu za Riccarda Chaillyho

Bez zkoušky, doslova z hodiny na hodinu, zastupuje 17. srpna 2022 český dirigent Jakub Hrůša svého kolegu na koncertu Lucernského festivalového orchestru s mahlerovským programem.
Jakub Hrůša (zdroj Lucerne Festival, foto Peter Fischli)
Jakub Hrůša (zdroj Lucerne Festival, foto Peter Fischli)

„Na programu večera je Mahlerova Symfonie č. 1 tzv. Titánská a Písně potulného tovaryše,“ říká Jakub Hrůša. S dílem Gustava Mahlera má velké zkušenosti, zejména coby šéfdirigent Bamberských symfoniků už obě díla prováděl. S Titánskou symfonií se Jakub Hrůša dokonce uvedl na inauguračním koncertu u Bamberských symfoniků, a to s ovacemi ve stoje. Barytonového sóla v písňovém cyklu se ujme Andrè Schuen.

Do švýcarského Lucernu dorazil Jakub Hrůša uprostřed série představení opery Káťa Kabanová v Salcburku. Lucernský festivalový orchestr je složený z nejlepších hráčů-sólistů a komorních hudebníků a členů předních evropských orchestrů, který dirigují špičky oboru. „Ráno jsem nastoupil ke zkouškám svého plánovaného repertoáru pro další koncerty zde a překvapivě jsem se dozvěděl, že Riccardo Chailly nemůže ze zdravotních důvodů dnes večer vystoupit,“ popisuje Hrůša. „Rozhodl jsem se tedy být umělecky nápomocen a přebírám dnešní program beze změny repertoáru. Je mi to i zároveň velkou ctí, už vzhledem ke skvělé mahlerovské historii tohoto orchestru. Ten zde existoval už za Toscaniniho a znovuvzkřísil ho legendární Claudio Abbado, přičemž jádro tvořili hráči Mahlerova komorního orchestru.“

Riccardo Chailly působí nejenom jako hudební ředitel milánské La Scaly, ale zároveň je i hudebním ředitelem tohoto unikátního festivalového orchestru. V pátek 19. srpna proběhne první z předem plánovaných koncertů Jakuba Hrůši: kromě Sukova Fantastického scherza a Dvořákovy Deváté symfonie uslyší posluchači i Dvořákův houslový koncert a moll v podání houslového virtuosa Augustina Hadelicha. Tato skladba vyšla na společném CD Bohemian Tales, které se před dvěma lety dočkalo nominace na ceny Grammy.

Na Lucernský festival se Hrůša vrátí i později v září, kdy spolu s Bamberskými symfoniky provede preludium z opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda, písně Almy Mahlerové v podání sopranistky Joélle Harvey a dále Čtvrtou symfonii Gustava Mahlera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments