Opera v Šárce letos nabídne Smetanovu operu Dvě vdovy

V pražském přírodním divadle v Šárce se letos příznivci klasické hudby mohou těšit na operu Dvě vdovy od Bedřicha Smetany. K vidění bude zdarma v neděli 4. září od 14:00 hodin. V představení pod širým nebem vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla.
Opera v Šárce: Dvě vdovy (zdroj Opera v Šárce)
Opera v Šárce: Dvě vdovy (zdroj Opera v Šárce)

Operu Dvě vdovy uvede radnice Prahy 6, která akci Opera v Šárce pořádá, u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. “Předsednické trio EU pro období od ledna 2022 do června 2023 tvoří Francie, Česká republika a Švédsko. A právě tyto tři země – Francii, Českou republiku a Švédsko na poli kultury těsně spojuje osoba hudebního skladatele Bedřicha Smetany,” uvedli zástupci radnice.

Smetanovu komickou operu uvidí diváci v Šárce podruhé. Poprvé to bylo v roce 2016, kdy možnosti využilo 15.000 až 17.000 lidí. Stejně jako na open air vystoupení před šesti lety se i letos pod dirigentským vedením Jana Chalupeckého v roli vdovy Anežky představí Dana Burešová. Totožné zůstane i obsazení rolí vdovy Karoliny a statkáře Ladislava Podhájského. Opětovně se jich chopí pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein. Jako hajný Mumlal letos vystoupí František Zahradníček a pěvecké party Lidunky a Toníka zazpívají Soňa Godarská a Martin Šrejma. Režie klasického díla nejznámějšího českého operního autora se ujmou Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Libreto k opeře o dvou dějstvích zpracoval Emanuel Züngel podle svého překladu stejnojmenné francouzské jednoaktovky Féliciena Mallefille. Děj libretista přenesl do českého prostředí a počeštil jména hlavních postav. Světovou premiéru mělo dílo 27. března 1874 v Prozatímním divadle v Praze.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční posedmnácté. Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout slavná česká operní díla jako Prodaná nevěsta, Jakobín nebo Čert a Káča. V roce 2020, kde měla na programu být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, se kvůli koronavirové pandemii nehrálo.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo šestnáct inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků, míst ke stání bylo 8000. Tradice divadla byla obnovena v roce 2005.

Akce Opera v Šárce je podle zástupců Prahy 6 součástí oslav vzniku městské části. Dne 4. září 1920 vzešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku a každoročně pořádá kulturní a sportovní akce. Rozpočet akce je letos asi dva miliony korun. Hradit ho bude Praha 6, která na akci dostala také dotaci od pražského magistrátu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments