Festival Karvinské varhany vzdá hold skladateli Césaru Franckovi

Pořadatelé 18. ročníku festivalu Karvinské varhany letos vzdají hold belgicko-francouzskému skladateli Césarovi Franckovi. Jeho skladby zazní na každém ze tří jednotlivých koncertů. V kostele Povýšení svatého Kříže v karvinské části Fryšták se budou konat každou neděli od 11. do 25. září 2022.

Kostel Povýšení svatého Kříže, Karviná (zdroj Karviná Info)
Kostel Povýšení svatého Kříže, Karviná (zdroj Karviná Info)

„Podobně jako v minulých letech se návštěvníci koncertů mohou těšit nejen na možnost vychutnat si jedinečný zvuk nástroje, který je posluchači i odborníky řazen k těm vůbec nejzajímavějším a nejhodnotnějším, které lze nalézt nejen v našem regionu, ale i daleko za jeho hranicemi,“ řekla ředitelka Městského domu kultury Karviná Olga Hrubec.

Dodala, že specialitou letošního programu bude pocta jednomu z nejvýznamnějších tvůrců v oblasti varhanní hudby – francouzskému skladateli s belgickými kořeny Césaru Franckovi, jehož skladby zazní na každém z jednotlivých koncertů. Franck, od jehož narození letos uplyne 200 let, pocházel z Belgie, velkou část života ale strávil ve Francii. I když komponoval také orchestrální skladby, proslavil se právě skládáním varhanních koncertů.

Během karvinského festivalu se představí tři varhanice z Česka a Slovenska. V podání Mariety Puhovichové 11. září kromě klasických skladeb zazní také světová premiéra skladby De Humilitate skladatele Petera Machajdíka. „Následující neděli varhanici Marii Esslovou doprovodí zpěvačka Kateřina Falcníková. Společně nabídnou například průřez klasikou od Brahmse po Dvořáka,“ uvedla ředitelka domu kultury.

Poslední neděli v září letošní ročník uzavře vystoupení varhanice a hlavní organizátorky festivalu Marty Wierzgońové, která spolu s pěveckým souborem Collegium Canticorum jako poctu k 200. výročí narození Césara Fancka zahraje jeho Mši A dur.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments