V pražské Šárce se letos bude hrát Prodaná nevěsta, známe i kompletní obsazení

Pořadatelé operních produkcí pod širým nebem v pražské Šárce Opeře Plus oznámili, že letos uvedou o prvním zářijovém nedělním odpoledni Smetanovu Prodanou nevěstu. Vybrali ji při příležitosti stého výročí založení republiky.

V neděli 2. září od 14 hodin zazní Prodaná nevěsta v novodobé historii šáreckých operních představení již počtvrté. V roce 2005 právě tato Smetanova opera v místech někdejšího přírodního amfiteátru v Divoké Šárce novodobou tradici operních představení pod širým nebem zahájila, o rok později se hrála taktéž, na programu byla i v roce 2013.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Luděk Vele (Kecal), Aleš Briscein (Jeník) – Divoká Šárka 2013 (zdroj archiv pořadatelů)

Známo je i letošní pěvecké obsazení. Mařenkou bude Dana Burešová, Jeníkem Aleš Briscein, Kecalem Luděk Vele, Vaškem Václav Moravec. Ludmily se ujme Ivana Šaková, Krušiny Roman Janál, Pavel Horáček si zazpívá Míchu a Lenka Šmídová Hátu. Principála ztvární Jan Ježek, Esmeraldu Jana Sibera a Indiána Zdeněk Harvánek. Orchestr Národního divadla v Praze i letos povede Jan Chalupecký, Sbor Opery Národního divadla připraví Pavel Vaněk. Režii si tradičně vzaly na starost Jana Divišová a Renée Nachtigallová, zakladatelky novodobé operní tradice v Šárce, kostýmním výtvarníkem bude Josef Jelínek, choreografkou Kateřina Dedková.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Divoká Šárka 2013 (zdroj archiv pořadatelů)

Opera se v pražské Šárce od roku 2005 hraje v místech někdejší letní scény Národního divadla. Ta vznikla v roce 1913 nedaleko Čertova mlýna, z iniciativy zaměstnanců Národního divadla, kteří vypracovali velkolepý projekt – až 4.000 čtverečních metrů jevištní plochy s okolní kapacitou několika tisíc míst k sezení. Šárecké divadlo zahájilo svou činnost právě představením Smetanovy Prodané nevěsty. Již od počátku spolupracovalo s orchestrem i sólisty Národního divadla, což však paradoxně přispělo k problémům s financováním, které vedly v roce 1922 k bankrotu a pozastavení činnosti.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na