V pražské Šárce se letos bude hrát Prodaná nevěsta, známe i kompletní obsazení

Pořadatelé operních produkcí pod širým nebem v pražské Šárce Opeře Plus oznámili, že letos uvedou o prvním zářijovém nedělním odpoledni Smetanovu Prodanou nevěstu. Vybrali ji při příležitosti stého výročí založení republiky.

V neděli 2. září od 14 hodin zazní Prodaná nevěsta v novodobé historii šáreckých operních představení již počtvrté. V roce 2005 právě tato Smetanova opera v místech někdejšího přírodního amfiteátru v Divoké Šárce novodobou tradici operních představení pod širým nebem zahájila, o rok později se hrála taktéž, na programu byla i v roce 2013.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Luděk Vele (Kecal), Aleš Briscein (Jeník) – Divoká Šárka 2013 (zdroj archiv pořadatelů)

Známo je i letošní pěvecké obsazení. Mařenkou bude Dana Burešová, Jeníkem Aleš Briscein, Kecalem Luděk Vele, Vaškem Václav Moravec. Ludmily se ujme Ivana Šaková, Krušiny Roman Janál, Pavel Horáček si zazpívá Míchu a Lenka Šmídová Hátu. Principála ztvární Jan Ježek, Esmeraldu Jana Sibera a Indiána Zdeněk Harvánek. Orchestr Národního divadla v Praze i letos povede Jan Chalupecký, Sbor Opery Národního divadla připraví Pavel Vaněk. Režii si tradičně vzaly na starost Jana Divišová a Renée Nachtigallová, zakladatelky novodobé operní tradice v Šárce, kostýmním výtvarníkem bude Josef Jelínek, choreografkou Kateřina Dedková.

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Divoká Šárka 2013 (zdroj archiv pořadatelů)

Opera se v pražské Šárce od roku 2005 hraje v místech někdejší letní scény Národního divadla. Ta vznikla v roce 1913 nedaleko Čertova mlýna, z iniciativy zaměstnanců Národního divadla, kteří vypracovali velkolepý projekt – až 4.000 čtverečních metrů jevištní plochy s okolní kapacitou několika tisíc míst k sezení. Šárecké divadlo zahájilo svou činnost právě představením Smetanovy Prodané nevěsty. Již od počátku spolupracovalo s orchestrem i sólisty Národního divadla, což však paradoxně přispělo k problémům s financováním, které vedly v roce 1922 k bankrotu a pozastavení činnosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat