Opera v Šárce se letos kvůli koronaviru konat nebude

Akce Opera v Šárce, která divákům zdarma nabízí operní představení pod širým nebem v pražské přírodní rezervaci, se letos konat nebude. Důvodem je koronavirová pandemie, kvůli níž včas nezačaly přípravy kulturní události. Další představení se pravděpodobně odehraje 4. září 2021. Dnes to uvedl mluvčí městské části Praha 6, která akci spolupořádá, Ondřej Šrámek.
Antonín Dvořák: Rusalka – Opera v Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

„V době, kdy měly probíhat klíčové přípravy na představení, nebylo jisté, zda vůbec bude možné představení uskutečnit a veškeré plány na jeho realizaci byly nejisté,“ uvedl Ondřej Šrámek.

Letos se měla stejně jako loni hrát opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého. Jaký titul divákům nabídne další ročník, který se bude konat v roce 2021, zatím není jasné. Konkrétní titul vyvstane z jednání se zástupci Národního divadla, jehož hudebníci a tanečníci v opeře účinkují. „Pro rok 2021 se nejspíš vrátíme k důstojnému titulu z domácí provenience,“ naznačil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Podle Šrámka městské části finanční škody zrušením akce nevznikly. „Koronavir řádil už od března, takže se s přípravami pořádně ani nezačalo. Nekupovali jsme žádnou inzerci, netiskli žádné letáky, nic.“ Dodal, že akce je pro diváky zdarma, náklady na její uspořádání hradí městská část za podpory magistrátu hlavního města.

Opera v Šárce 2019 (zdroj FB)

První představení se konalo 16. května 1913. Novodobá historie přírodního divadla v Šárce se píše od roku 2005, kdy se v improvizovaném lesním divadle znovu hrála Smetanova Prodaná nevěsta v rámci oslav Dne Prahy 6. Každý rok se podle Šrámka akce těší zájmu několika tisíc diváků.

Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka na území městské části Praha 6. Stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, což tak vytváří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat