Festival Hudební procházky uměním v Muzeu Kampa s Jitkou Hosprovou

Ve světoznámém Muzeu Kampa v Praze byl zahájen první ročník festivalu nazvaného Hudební procházky uměním. Posláním festivalu je hledání společných cest mezi hudbou, výtvarným uměním i historií ve snaze obohatit klasickou hudební produkci o netradiční procházky uměním. V rámci zmiňovaného festivalu již návštěvníci mohli zhlédnout výstavu legendárního ilustrátora dobrodružných knih, autora paleontologických rekonstrukcí pravěkých zvířat a prehistorických krajin, Zdeňka Buriana.

První z hostů, kdo 12. února na Kampě s první českou sólistkou a světově uznávanou violistkou Jitkou Hosprovou účinkoval, byl akordeonista Ladislav Horák. Přesto, že podle povrchního soudu jejich nástroje nemají vzájemnou zvukovou pojivost, při prvních společných tónech již posluchači ze zajímavých společných témbrů stanuli v úžasu. Za své sólové i komorní koncerty mají již oba umělci svá výsostná renomé, avšak jejich vzájemná hudební komunikace přinesla nové rozměry i kreace.Hlavním prezentovaným autorem byl argentinský hudební skladatel Ástor Piazzolla, z jehož slavné tvorby v rytmu tanga zazněly Invierno Porteño, Noche a Violentango. Eruptivní interpretační invenci obou vystupujících virtuózů je autorova poetika velmi blízká a dokonale ji cítili. Proto Piazzollovy skladby zněly vždy plasticky, s přídechem specifického sentimentu, který je pro tvorbu tohoto stále více objevovaného Argentince tak typický.Ze světového repertoáru zazněly dvě transkripce skladeb Antonia Vivaldiho – Allegro z Koncertu g moll RV 417, kdy Ladislav Horák velmi citlivě doprovodil umělkyni a sám pak přidal ještě Zimu z Čtvera ročních dob, kde se projevila v plné kráse Horákova jemná prstová technika obou rukou i funkční ovládání měchu. Violistka pak v Koncertu ukázala všechny prvky své virtuozity i cit pro barokní frázování.

Společným jmenovatelem obou umělců je zaujetí i pro českou soudobou hudbu, což bezpochyby oceňují současní hudební skladatelé. Adekvátně byly proto k Piazzollovi zařazeny skladby Eduarda Douši, jehož jazzové intonace vložené do klasických forem jsou pro publikum působivé, přístupné a po právu se od publika jeho Sonatina Viola i Čtyři jazzové studie setkaly s vřelým přijetím.

Večer na Kampě přinesl také pozoruhodnou světovou premiéru, když světově uznávaná umělkyně Jitka Hosprová spolu s laureátem mezinárodních soutěží a uznávaným akordeonistou Ladislavem Horákem zahráli finále z cyklu Palety a stínování od předního soudobého hudebního skladatele Jiřího Bezděka. Skladba Odstíny zimy se svojí výrazovou syrovostí a nespoutaným tempem podněcuje vize ledového vichru a severských vánic. Autor pak v krátkém veřejném vystoupení ocenil její strhující provedení. Na premiéru celého cyklu se můžeme těšit na podzim, a to v rámci koncertní řady Obrazy a hudba, pořádaného Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK.

První z koncertů festivalu Procházky Uměním byl pro návštěvníky pražského Muzeu Kampa mimořádným zážitkem. V závěru večera umělci vzdali hold mecenášce a sběratelce umění paní Medě Mládkové, která tento zajímavý projekt podpořila.Průběh večera fotograficky zdokumentovala Eva Hubatová, která se svou unikátní výtvarnou technikou FOTOINFORMEL v prostorách světoznámého Muzea Kampa trvale umělecky působí.

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]
Foto Eva Hubatová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]