Festival hudebního divadla Opera 2017

  1. 1
  2. 2

Festival hudebního divadla OPERA se v roce 2017 po mnoha letech vrací do podzimního termínu, ve kterém v roce 1993 začínal: 13. ročník festivalu se uskuteční ve dnech 13. září 2017 – 5. listopadu 2017. Své nejlepší inscenace nabídnou operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla.

Festival Opera, který tradičně pořádá Jednota hudebního divadla, je společnou akcí všech divadel, a to z pohledu ekonomického i uměleckého. Národní divadlo coby hlavní partner festivalu dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, mimopražským divadlům se dostane úhrady jen části nákladů na představení. Rozhodnutí, s jakým titulem se divadlo festivalu zúčastní, je tak přirozeně zcela v rukou ředitelů divadel a šéfů operních souborů.

Záštitu nad festivalem převzali:
Livia Klausová, velvyslankyně České republiky ve Slovenské republice
Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy
Daniel Herman, ministr kultury České republiky
Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v České republice

Čestný festivalový výbor:
Soňa Červená, Libuše Domanínská, Dagmar Pecková, Peter Dvorský, Jan Klusák, Jiří Kout, Štefan Margita, Richard Novák, David Pountney

Festival hudebního divadla Opera finančně podporují především Ministerstvo kultury České republiky a Hlavní město Praha, účast slovenských souborů umožňuje dále příspěvek Ministerstva kultury Slovenské republiky.

Další partneři festivalu:
Institut umění – Divadelní ústav
Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha
Ostrava v Praze – Festival ostravských divadel
Květiny Viki (www.kvetinyviki.cz)
Sympex Group, s.r.o. (www.sympex.cz)

Mediální partneři festivalu:
Český rozhlas 3 – Vltava, Divadelní noviny, goout.cz, Harmonie, Hudební rozhledy, I-Prague, KAM po Česku, Opera Plus, Opera Slovakia, Voice of Prague (Classic Praha)

www.festival-opera.cz
Festival hudebního divadla Opera po třinácté

Festival hudebního divadla Opera vznikl v roce 1993 s cílem nabídnout souborům i divákům srovnání a připomenout, že opera je něco, čím má cenu se zabývat, co stojí za to podporovat, o čem by se mělo více psát. Základem přehlídky jsou představení stálých operních souborů, doplněná o projekty vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Rozhodnutí, jakou inscenací se divadla prezentují, je od prvního ročníku zcela na vedení divadel: je na nich, aby se pochlubili tím, co považují za nejzajímavější, ať už dramaturgicky či inscenačně.

V roce 2015 se festivalu poprvé zúčastnily i všechny tři stálé operní soubory ze Slovenska. Festival tak připomněl, že operní soubory z České i Slovenské republiky i po rozdělení Československa patří do jednoho společného divadelního kontextu a že mezi českým a slovenským divadlem stále existují významné vazby. Představení slovenských divadel patřila v roce 2015 k nejlépe navštíveným, zájem slovenských divadel trvá, a tak také v roce 2017 uvítáme v Praze soubory z Bratislavy, Banské Bystrice a Košic.

Festivalu se opět účastní i alternativní operní soubory – již tradičně Ensemble Opera Diversa, Ensemble Damian a Opera Povera, nově nedávno založené Operní studio Praha. Do programu byl zařazen též projekt, který vznikl v rámci unikátního festivalu Dny nové opery Ostrava (Oresteia).

13. ročníku festivalu tak zahrnuje představení osmnácti souborů: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Nabízí operní díla od baroka až po současnost, a to především českých, italských a francouzských skladatelů. V programu jsou české premiéry (Rossiniho komediální opera Hrabě Ory a dvě díla inspirovaná antickými tragédiemi: Cherubiniho Medea a Xenakisova Oresteia) či díla, která se u nás nehrála desítky let (z Massenetovy Thäis tak diváci znají většinou jen slavné orchestrální intermezzo – Meditaci). Ensemble Opera Diversa a Opera Povera prezentují své nové ambiciózní autorské projekty.

Některé inscenace nejsou vhodné pro děti, ať už tematicky nebo jevištním jazykem (Thaïs, Alcina, La Semele, Medea), na druhou stranu ale tentokráte nabízíme dva tituly přímo určené dětem: pohádku Zob, zob, Zoban a operu Dítě a kouzla, k nimž českobudějovičtí připravili i hudebně-divadelní edukativní program Kouzla a dítě, který se odehraje na začátku představení přímo v hledišti divadla a naladí děti na vnímání Ravelova díla.

Nabídka je tak z dramaturgického hlediska opět velmi pestrá. A festival nabídne i různé náhledy na to, jak dnes inscenovat operu, v programu jsou opět inscenace mladší a nejmladší generace režisérů (Linda Keprtová, Tomáš Pilař, Tomáš Studený), režisérů stojících v čele velkých souborů (Jiří Heřman, Jiří Nekvasil, Martin Otava) i osobností překračujících operní divadlo (Jan Antonín Pitínský, SKUTR, Lenka Flory, Radovan Lipus). Za dirigentský pult se postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů (Mario De Rose, Martin Doubravský, Petr Šumník, Norbert Baxa, Jaroslav Kyzlink, Rastislav Štúr ad.), barokní operu Alcina nastudoval specialista na autentickou interpretaci Marek Štryncl, Xenakisovu Oresteiu skladatel Petr Kotík, zakladatel ostravského festivalu soudobé opery. Na festivalu se představí většina pozoruhodných interpretů působících na našem území, etablovaných i právě nastupujících slibnou kariéru.

Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny tzv. Libuškami – čestnými cenami festivalu. Nejlepší inscenaci budou opět vybírat jednak odborníci (porota kritiků), jednak diváci (prostřednictvím ankety). Porota kritiků i diváci budou mít nově šanci oceňovat i zpěváky. Jednu cenu opět udělí ředitelka festivalu.

OPERA 2017 – PROGRAM

Středa 13. září 2017, 19:00, Stavovské divadlo
MORAVSKÉ DIVADLO OLOMOUC
Bohuslav Martinů: ŘECKÉ PAŠIJE
Dirigent Petr Šumník, režie Jan Antonín Pitínský
V hlavních rolích David Szendiuch, Jiří Přibyl, Jakub Rousek, Radoslava Mičová, Milan Vlček, Petr Martínek, Václav Málek

  1. 1
  2. 2