Festival Janáček a Luhačovice

Janáčkovi bylo jedna či dvaatřicet, když se poprvé – a to na pozvání svého strýce – ocitl v Luhačovicích. Od té doby se sem vracel pravidelně, v pozdějších letech pak zejména na ozdravné pobyty. S Luhačovicemi a jejich okolí jsou tak spojeny četné inspirační zdroje skladatelova díla, známé vstřebávání jak rytmu rázovité melodiky mluvy místních, tak i lidové písňové tvorby v blízkém okolí, ale také únik před nepříliš šťastným manželstvím i osudové setkání s Kamilou Stösslovou. Právě v Luhačovicích se odehrávají úvodní scény Janáčkovy opery Osud.Není proto divu, že v novodobé historii Luhačovic se k poctě světoznámého skladatele každoročně v létě, už od roku 1992 odehrává hudební festival, který pod názvem Festival Janáček a Luhačovice patří i přes to, že jde o malé městečko s pouhými pěti tisícovkami obyvatel, k prestižním hudebním akcím v České republice, s hudbou nejen hukvaldského mistra a v podání často významných tuzemských i zahraničních interpretů.

Právě v uplynulých dnech zveřejnilo vedení festivalu program nejnovějšího, už dvaadvacátého festivalového ročníku, naplánovaného mezi 15. a 19. červencem. Ten i letos zahrnuje řadu lákavých částí: hned zahajovací koncert nabídne vedle výběru z Janáčkových Lašských a Dvořákových Slovanských tanců i jednu z kompozic Camilla Saint-Saënse pro housle a orchestr, a to s jedním z našich nejnadějnějších houslistů začínající generace Janem Mráčkem, zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů bude řídit Tomáš Brauner. Hornista Radek Baborák v čele Baborák Ensemble a klavírista Karel Košárek se postarají o další večer, a to s díly Mozartovými, Fibichovými, Janáčkovými a Koechlinovými. Představovat není třeba ani mezinárodně uznávanou německou houslistku Sophii Jaffé, která do Luhačovic přiveze Beethovena, Francka, Janáčka a Bartóka. Smyčcový Beladona Quartet, tvořený absolventkami brněnské JAMU vystoupí společně s nestorem zobcové flétny Jiřím Stivínem, závěrečný večer na letošním luhačovickém festivalu pak bude patřit přednímu slovenskému tenoristovi Miroslavu Dvorskému, kterého při jeho recitálu doprovodí klavírista Daniel Buranovský. Připraven je i pro letošek pochopitelně také doprovodný janáčkovský program.
Festival Janáček a Luhačovice
22. ročník, 15. – 22. 7. 2013

Pondělí 15. 7.
Busta Leoše Janáčka u Lázeňského divadla – 16:30 hod.
Slavnostní zahájení festivalu
Fanfárový orchestr Brno, dirigent Aleš Podařil

Městský dům kultury Elektra – 19:30 hod.
Zahajovací koncert
Jan Mráček (housle)
Filharmonie Bohuslava Martinů, dirigent Tomáš Brauner
program: A. Dvořák: Slovanské tance (výběr), C. Saint-Saëns: Introdukce a rondo capriccioso pro housle a orchestr, op. 28, L. Janáček: Lašské tance (výběr)

Úterý 16. 7.
Lázeňské divadlo – 19:30 hod.
Baborák Ensemble a Karel Košárek
program: W.A.Mozart, Z. Fibich, L. Janáček, Ch. Koechlin

Středa 17. 7.
Lázeňské divadlo – 19:30 hod.
Houslový recitál Sophie Jaffé
Björn Lehmann – klavírní doprovod
program: L. van Beethoven, B. Bartók, L. Janáček, C. Franck

Čtvrtek 18. 7.
Lázeňské divadlo – 15 hod.
Leoš Janáček – fenomén 20.století
Přednáška prof. Miloše Štědroně

Lázeňské divadlo – 19:30 hod.
Jiří Stivín & Beladona Quartet
program: G. P. Telemann, W. A. Mozart, J. S. Bach, A. Vivaldi, L. Janáček, K. Velebný, J. Stivín, E. Varése

Pátek 19. 7.
Busta Leoše Janáčka – 14 hod.
Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka
Prohlídka lázní s výkladem historie Luhačovic ve vztahu k pobytům Leoše Janáčka
PhDr. Blanka Petráková a Luhačovický okrašlovací spolek Calma

Lázeňské divadlo – 19:30 hod.
Recitál Miroslava Dvorského
Daniel Buranovský – klavírní doprovod

www.lazneluhacovice.cz/janacek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat