Festival Jarmily Novotné 2020 zahájí Radek Baborák a jeho ansámbl

"Lesní roh na zámku – Radek Baborák a jeho hosté." Tak zní název prvního z projektů 9. ročníku Festivalu Jarmily Novotné, který zve k poslechu 18. dubna na zámek v Litni. Elitní hráč na lesní roh a dirigent zároveň, Radek Baborák se na liteňském koncertu představí v první ze svých hudebních rolí. Jak sám titul koncertu napovídá, ke spolupráci si přizve další hudební kolegy. Vedle vlastního Baborák Ensemble, jehož jádro tvoří kromě lesního rohu také smyčcové kvarteto, program doprovodí hosté – sopranistka Lucie Vagenknechtová a klavírista Miroslav Sekera. V sále historické Čechovny, již s rodinou kdysi obývala operní pěvkyně Jarmila Novotná, zazní hornové a smyčcové skladby Franze Schuberta, Richarda Strausse, W. A. Mozarta, Arcangella Corelliho, Leone Sinigaglii nebo chasidské melodie od Lva Kogana. Předprodej vstupenek byl zahájen.
Baborák Ensemble (zdroj Festival J. Novotné)

Slavnostní koncert bude vyvrcholením bienále Liteňských hornových dnů, kdy se podruhé do Litně sjedou studenti a pedagogové v oboru hry na lesní roh. Společně prožijí tři dny nabité komorními koncerty a doprovozené přednáškou, workshopem a výstavou žesťových nástrojů.

„Velmi se těším na první koncert našeho souboru v krásném zámku v Litni. Všichni kolegové – muzikanti obdivují energii a nadšení, se kterými se organizátoři Festivalu Jarmily Novotné starají o odkaz pěvecké legendy. Spojení zvuků lesního rohu a zpěvu je jedno z nejromantičtějších. Česká hornová škola je proslulá tím, že se snažíme původně lovecký nástroj rozezpívat,“ podotýká hornista a dirigent Radek Baborák, který se mezinárodně řadí mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény.

Za více než 25 let sólové kariéry oslovil Radek Baborák svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest nebo Marek Janowski.

Členy Baborák Ensemble spojuje radost ze vzájemného sdílení hudby a entuziasmus při objevování neznámých skladeb a hledání osobitého netradičního vyznění kompozic, které jsou mu přímo určeny nebo autorsky upraveny. Těleso vystupuje s řadou výjimečných osobností a na prestižních zahraničních pódiích a festivalech. Vedle Radka Baboráka se na koncertu představí ve složení Martina Bačová, Adam Novák, Karel Untermüller a Hana Baboráková-Shabuová.

„Naší vizí je rozšířit povědomí o zámku Liteň, jakožto o kulturním centru otevřenému uměleckému vzdělávání a podpoře mladých. Proto v letošním roce rozšiřujeme vzdělávací projekty v dalších uměleckých oborech. Festival zahájí Liteňské hornové dny, o měsíc později se zámecký areál po roce stane hostitelem jednodenní přehlídky ZUŠ Open, zkraje června poprvé uspořádáme fotografické kurzy s proslulým Tono Stanem a aktuální ročník opět zakončí interpretační kurzy s tradičním závěrečným koncertem, tentokrát pod vedením mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ představuje další projekty 9. Festivalu Jarmily Novotné ředitelka pořádající neziskové organizace Zámek Liteň, Ivana Leidlová.

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.

Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala open air koncert Pocta Jarmile Novotné pod vedením Jiřího Bělohlávka a za účasti světově uznávaných českých operních pěvců. V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu a současně vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 bylo vydání historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře. V roce 2017, u příležitosti 110. výročí narození pěvkyně, organizace uspořádala operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 s předními tuzemskými i zahraničními pěvci, ve spolupráci se SOČRem.

Devátý ročník Festivalu Jarmily Novotné 2020 zahájí přehlídka hráčů na lesní roh Liteňské hornové dny (17.–19. 4.), které vyvrcholí slavnostním koncertem Lesní roh na zámku – Radek Baborák a jeho hosté 18. dubna v sále Čechovny v Litni. 16. května se zámecký areál podruhé stane centrem happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open pro Středočeský kraj. Věhlasný fotograf Tono Stano navštíví liteňský zámecký areál, kde ve dnech 5.–7. června povede fotografické kurzy s názvem Figura a světlo. Interpretační kurzy v Litni 2020 pak od 22. do 27. srpna nabídnou výuku pěvecké techniky pod vedením uznávané mezzosopranistky Markéty Cukrové a budou završeny tradičním závěrečným koncertem 27. srpna v sále historické Čechovny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat