Festival Klášterní hudební slavnosti uvede Bendův Vesnický trh

Komická opera Vesnický trh J. A. Bendy bude vůbec poprvé v novém nastudování na objednávku Klášterních hudebních slavností uvedena na zahájení festivalu 30. května 2022 v Divadle Šumperk.
J. A. Benda: Vesnický trh – Klášterní hudební slavnosti 2022 (zdroj Klášterní hudební slavnosti, foto Daniel Rozsnyo)
J. A. Benda: Vesnický trh – Klášterní hudební slavnosti 2022 (zdroj Klášterní hudební slavnosti, foto Daniel Rozsnyo)

„Naplníme tak podtitul letošního ročníku ODVAHA. Odvážně se pouštíme do premiéry dosud ne příliš známého, ale vynikajícího díla. Uctíme také 300 let od narození autora J. A. Bendy, jenž svou tvorbou odvážně propojoval hudbu a mluvené slovo,“ vysvětluje ředitel festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Příběh o peripetiích snoubenců Barušky a Lukáše, který se odehrává na vesnickém trhu, doprovází průzračná hudba s jasnou melodickou linkou z pera Jiřího Antonína Bendy. Veselé a na poslech velmi osvěžující dílo se stalo ve své době jednou z odlehčených zpěvoher, které nastoupily po éře statických barokních oper.

Hudebního nastudování se ujal dirigent, skladatel a odborník na autentickou interpretaci staré hudby Marek Štryncl: „Je to hudba, která má spád, dílo bez častých da capo průtahů. Je plná virtuozity se skvěle diferencovanými hudebními charakteristikami jednotlivých postav. Je to opera takřka bez recitativů, které nahrazují vypravěč a několik němých rolí.“ Právě s Markem Štrynclem a režisérkou představení Magdalenou Švecovou budou mít diváci šanci se setkat v šumperském divadle přímo před samotnou premiérou opery a dozvědět se mnohé ze zákulisí příprav i o díle samotném.

Hudebního provedení této události se ujme jeden z nejlepších českých souborů pro interpretaci dobové hudby Musica Florea. V sólových pěveckých rolích se představí Helena Kalambová, Eliška Minářová, Doubravka Součková, Miloš Horák, Martin Javorský a Čeněk Svoboda, sborové party představí Collegium Floreum. Celý projekt režijně vede Magdalena Švecová, operní režisérka se zkušenostmi z Národního divadla v Praze i v Brně, Divadla J. K. Tyla v Plzni či z festivalů v Litomyšli a v Českém Krumlově. Zcela nové kulisy navrhli a realizovali Václav Krajc a Jiří Bláha. Kostýmy budou z dílny vyhledávaného divadelního výtvarníka Romana Šolce a Markéty Stormové.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments