Festival komorní hudby Český Krumlov se zaměří na španělskou a latinskoamerickou tvorbu

Festival komorní hudby, který se bude konat od 23. června do 9. července 2023 v Českém Krumlově, se zaměří na španělskou a latinskoamerickou hudbu. Tento programový prvek se odvíjí od opery, jejíž zkrácenou verzi provede 23. a 24. června na českokrumlovském zámku ansámbl Capella Regia Praha v rámci Barokní noci. Půjde o dílo Una cosa rara, ossia Bellezza ed onestà (Vzácná věc neboli krása a ctnost), které zkomponoval španělský skladatel Vicente Martín y Soler.
Barokní noc na zámku Český Krumlov, Festival komorní hudby Český Krumlov 2022, (foto Lubor Mrázek)
Barokní noc na zámku Český Krumlov, Festival komorní hudby Český Krumlov 2022, (foto Lubor Mrázek)

„Představení Una cosa rara s vděčnými melodiemi si ihned po své vídeňské premiéře v roce 1786 získalo nesmírnou oblibu, jež zastínila mimo jiné i Figarovu svatbu Wolfganda Amadea Mozarta. Ve své době šlo patrně o nejpopulárnější vídeňskou operu,“ uvedl dramaturg festivalu Martin Voříšek. „Una cosa rara pronikla i do schwarzenberské hudební sbírky, a to jak v podobě opisu opery, podle nějž bude dílo nastudováno, tak i v několika úpravách,“ dodal.

Široké spektrum vlivů španělské hudební kultury, včetně jejích zaoceánských přesahů, představí i některé další koncerty. Na tvorbu španělských autorů období baroka poukáže 8. července koncert souboru Ensemble Inégal. Žánru tango nuevo bude patřit nocturno, na němž se ve stejný den krumlovskému publiku představí akordeonista Ladislav Horák a violoncellista Petr Nouzovský.

Ryze český program zazní 7. července při koncertu k poctě Josefa Suka. Klavírní Dvořákovo trio zahraje skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Dva festivalové koncerty se budou vázat k různým etapám hudební minulosti Českého Krumlova. K slavné renesanční éře tohoto sídla bude 5. července odkazovat koncert Madrigaly rožmberského dvora, na němž vystoupí vokální soubor Dyškanti pod vedením hudebního historika Martina Horyny. Pozdější podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem představí volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy 2. července uvede repertoár sestavený z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments