Bernsteinova opereta Candide poprvé v Plzni

V sobotu 10. června 2023 mohou diváci navštívit na Nové scéně DJKT premiéru operety Candide slavného amerického skladatele Leonarda Bernsteina, jenž se do povědomí českých diváků zapsal především jako autor muzikálu West Side Story. Po Brně a Praze se jedná teprve o třetí české uvedení této velkolepé operety vycházející ze stejnojmenné Voltairovy povídky o naivním mladíkovi a jeho cestě napříč zeměkoulí. Režisérem nové inscenace je Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bylo svěřeno Jiřímu Štruncovi, výraznou úlohu zde tvoří i choreografie vytvořená někdejším sólistou plzeňského baletu Martinem Šintákem. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Lumíra Olšovského, Michala Bragagnola, Richarda Samka, Soňu Godarskou nebo Doubravku Součkovou.
Leonard Bernstein: Candide – Doubravka Součková (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň, foto Martina Root)
Leonard Bernstein: Candide – Doubravka Součková (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň, foto Martina Root)

Candide měl světovou premiéru v roce 1956 a od té doby byl několikrát přepracován a nesl i několik žánrových označení. Bernstein se spoluautory totiž dlouho balancovali mezi operetou a muzikálem a hledali příhodnou formu pro jevištní ztvárnění této filozofické novely. Že ji nakonec našli, dokazuje řada úspěšných inscenací Candida po celém světě.

Režisér Tomáš Ondřej Pilař považuje Candida dokonce za jednu z nejlepších operet vůbec. „Bernstein v Candidovi překračuje všechny limity, které opereta ze svých žánrových principů má. Je to naprosto strhující mozaika desítek různých hudebních stylů, které Bernstein vtipně a inteligentně kombinuje. Je to dílo energické, roztančené, intenzivní a zábavné, ale i nesmírně lidské a hluboké,“ říká Tomáš Ondřej Pilař, jenž také upozorňuje na vysoké inscenační nároky této operetní komedie, protože děj se odehrává v mnoha odlišných prostředích měnících se rychlostí filmového střihu. „Příběh se točí kolem hledání ztraceného ráje – něčeho, co jsme v minulosti zažili, ale už se k tomu nemůžeme vrátit. Ať už je to naše dětství, období, kdy naše děti byly malé, nebo období, kdy jsme jezdili v létě k prarodičům. My ten pomyslný ztracený ráj tématizujeme dětským světem, který vychází z estetiky 50. let, z doby prvních barevných hollywoodských filmů a téhle pastelové krásy.“ Tomáš Ondřej Pilař přizval ke spolupráci na vizuální stránce inscenace scénografa Petra Vítka a kostýmní návrhářku Evu Jiřikovskou.

Candide byl do repertoáru souboru opery DJKT vybrán záměrně, soubor se totiž každé dva roky věnuje jednomu titulu hudebně-zábavního divadla, většinou se však jedná o klasickou operetu. „Candide je operetou 20. století. Jednak jsme chtěli divákům nabídnout dílo vybočující z našeho současného repertoáru, jednak jsme je chtěli blíže seznámit s tvorbou tohoto geniálního skladatele, z jehož děl byl v Plzni uveden pouze muzikál West Side Story. A za třetí Candide se perfektně hodí do prostoru Nové scény,“ vysvětluje šéf souboru opery Jiří Petrdlík.

Děj operety se točí okolo mladíka Candida, jenž vyrůstá vychováván učencem Panglossem na zámku svého strýce barona Thunder-ten-tronckha. Poté, co se zamiluje do baronovy dcery a je ze zámku vyhnán, začíná jeho dlouhá dobrodružná cesta. Celé Candidovo putování komentuje a v různých rolích doprovází filozof Pangloss, toho si v plzeňském nastudování zahraje dvojnásobný držitel Ceny Thálie (Zpívání v dešti, 2001, a My Fair Lady, 2022) a současný šéf plzeňského muzikálového souboru Lumír Olšovský. V titulní úloze diváci uvidí domácího sólistu Richarda Samka nebo Michala Bragagnola, člena známého pěveckého kvarteta 4 tenoři. Jeho lásku, baronovu dceru Cunegondu ztvární slovenská sopranistka Soňa Godarská nebo Doubravka Součková, která na sebe v Plzni upozornila jako Ofélie v opeře Hamlet či jako Micaela v Bizetově Carmen. V dalších rolích se objeví Tomáš Kořínek, Jakub Hliněnský, Jana Foff Tetourová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Jana Piorecká, Zuzana Koś Kopřivová, Roman Krebs, Dalibor Tolaš, Jevhen Šokalo, Jan Ondráček a další.

Velikán americké hudby Leonard Bernstein má na svém kontě desítky nejrůznějších skladeb, symfonií a koncertů. Obdržel mnoho vyznamenání, ocenění a titulů, mimo jiné 11 televizních Cen Emmy nebo Cenu Grammy za celoživotní dílo. Krátce před svou smrtí v roce 1990 navštívil tehdejší Československo, kde během festivalu Pražské jaro dirigoval Českou filharmonii.

U nás bylo dílo uvedeno poprvé v roce 1980 v Brně, dalšího nastudování se pak dočkalo v roce 2006 ve Státní opeře v Praze. Stejně jako v Praze i v Plzni zazní Candide s českým překladem Ivana Vomáčky, písně zůstanou v originálním znění, tedy v angličtině.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments