Na Pražském jaru dnes vystoupí houslistka Caroline Widmannová

Festival Pražské jaro dnes ve Dvořákově síni Rudolfina nabídne koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera. V romantickém Koncertu pro housle a orchestr D dur brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda vystoupí německá houslistka Caroline Widmannová. Na večeru s názvem Rytmus a temperament dále zazní díla amerických velikánů – Kubánská předehra George Gershwina a Symfonické tance z West Side Story Leonarda Bernsteina.
Caroline Widmann (zdroj Caroline Widmann)
Caroline Widmann (zdroj Caroline Widmann)

Skladatel Korngold patří mezi tzv. zázračné děti, svou ranou tvorbou ohromil Gustava Mahlera a Richarda Strausse. Ve 30. letech odešel do Spojených států, kde se stal jedním ze zakladatelů hollywoodské filmové hudby a prvním skladatelem, který získal Oscara. V Americe napsal také svůj Koncert pro housle a orchestr D dur.

Sólistka Caroline Widmannová ve svém repertoáru snoubí tvorbu klasiků s hudbou současných autorů, kteří své skladby často píší přímo pro ni. “Člověk může porozumět starému, jen když pochopí nové, a naopak,” uvedla umělkyně, která vystupuje s těmi nejlepšími světovými orchestry, včetně Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu či BBC Symphony Orchestra. V letošní sezoně ji čeká návrat k Berlínským filharmonikům, se kterými uvede houslový koncert svého bratra, skladatele, klarinetisty a dirigenta Jörga Widmanna, jenž byl rezidenčním umělcem Pražského jara v roce 2021.

Kubánskou předehru Gershwin složil pod dojmem návštěvy Havany. Předehra nabitá rytmy a nástroji typickými pro tradiční kubánskou hudbu se původně jmenovala Rumba. Pod tímto názvem zazněla v roce 1932 ve světové premiéře. Inspirace hudbou Karibiku je zřejmá i v muzikálu West Side Story, proslulém díle dirigenta, skladatele a popularizátora klasické hudby Leonarda Bernsteina. Příběh popisuje milostný vztah zasazený do prostředí soupeřících gangů, z nichž jeden tvoří imigranti z Portorika. Instrumentaci dominují žestě, saxofony a celá plejáda latinskoamerických bicích nástrojů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments