Festival KoresponDance se blíží, přinese současný tanec, nový cirkus, street dance i pohybové divadlo

Že má taneční a cirkusové umění blízko k architektuře, ukáže 11. ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Mezinárodní site-specific i in-situ festival, který se každoročně koná na začátku léta v Praze a v polovině července ve Žďáru nad Sázavou, tentokrát vsadil na téma „Architektura a krajina“ a prostřednictvím tance a pohybu vzpomene naše významné architekty Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho, přičemž vzdá hold jejich významným výročím. Pražský program láká 27. června na nový cirkus a street dance do Pragerovy kostky v Emauzském areálu, sídla CAMP – Centra architektury a městského plánování, hlavní program ve Žďáru bude mezi 13. a 16. červencem jako protipól výpravou po stopách Santiniho v prostředí tamního zámku, v ulicích města, ale i památek bezprostředně spjatých s jeho rukopisem. Vstup na pražský festival je volný, vstupenky na program ve Žďáru je možné zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě GoOut. Festival pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.
Cie Monad (foto Christophe Raynaud de Lage)

„KoresponDance letos slaví 300. výročí od úmrtí geniálního architekta, který zanechal mnoho staveb ve Žďáru, Santiniho. Pro region je emblematickou osobností a naši občané jsou na něj právem hrdí. V Praze festival slaví 100. výročí narození architekta Pragera, jehož úspěchy jsou opakem Santiniho. Stavby komponující krajinu a hledající harmonii kontrastů tak budou konfrontovány s radikální architekturou sochaře, křivkami proti pravému úhlu, kamenem proti oceli a sklu…,“ popisuje hlavní myšlenku 11. ročníku festivalu jeho zakladatelka a ředitelka Marie Kinsky a těší se na jeho program:

„Pozvaná představení zpochybňují základní myšlenky těchto architektů a transformují je. Krásný dialog mezi fluidními spirálami nového cirkusu Yin Zéro uskupení Compagnie Mond a harmonickou vitalitou tance The Requiem Beatrice Massin, hra horizontálně-vertikálních variací stěn a dveří v Exitu, antigravitační budova s Eliškou Brtnickou, která sní o letu a čistotě, hra číselných symbolů, kterou vyprávějí žongléři z Tall Tales, nám odhaluje z architektury Santiniho, nadšená energie našich mimořádných street dance tanečníků Rubena Chi a Kristiána Mensy…“

Na návštěvníky letos čeká 17 různých představení z celé Evropy, komunitní projekt se zapojením různých sociálních skupin, řada workshopů, diskusí po představeních, výběr nejúspěšnějších tanečních filmů poslední doby, hudební show nebo program dětem.

Taneční battle na Korespondance (foto Dragan Dragin)

KoresponDance zahájí v Praze
Scénu pražského CAMPU rozpohybuje světově uznávaný tanečník Kristián Mensa alias Mr. Kriss, který je s pražským KoresponDance již neodmyslitelně spjatý. Tentokrát naláká na svůj workshop ve stylu street dance. Podruhé se objeví po boku světového pohybového umělce Ruben Chi a společně v kulisách centra architektury vyzvou k návštěvě open stage a ke společnému tanci. Špičková free style performance Ruben Chi s názvem Qi dále bude jeho autobiografickou zpovědí, která kombinuje hip hop, vážnou hudbu a čínskou filosofii. Ruben si na scénu přizve další čtyři hiphopové tanečníky.

Čtveřice cirkusových umělců Circumstances s fyzickým cirkusovým i akrobatickým vystoupením EXIT přiváží instalaci s otočnou stěnou a plovoucími dveřmi. Akrobaté se budou pohybovat v prostoru a skrze něj, budou přicházet a zase mizet… Vrcholem pražského programu bude podle pořadatelů vystoupení Yin Zéro tanečníků a žonglérů Compagnie Monad, jejichž tanec bude ukázkou spojení architektury s pohybovým uměním, představení slibuje taneční zážitek plným protikladů i žonglování.

Hlavní program zavítá do Žďáru
Ve Žďáru se od 13. do 16. července odehraje většina představení 11. ročníku KoresponDance a stane se pomyslnou poutí do míst, kde slavný Santini zanechal svou stopu. Program nabídne představení napříč žánry, mezi hlavními hvězdami francouzskou tanečnici, choreografku a performerku Beatrice Massin s ansámblem Cie Fetes Galantes. Vedle projektu Requiem – Veselá smrt, který zavítá na Santiniho Dolní hřbitov, bude patrný její tvůrčí rukopis v klíčovém projektu letošního festivalu s názvem Rezonance. Spojení její taneční skupiny a populárního hudebního tělesa Collegium 1704 dá vzniknout neopakovatelnému hudebnímu i spektakulárnímu zážitku v prostředí poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Neméně lákavé bude představení Thin Skin ceněné experimentující performerky a akrobatky Elišky Brtnické, v němž sehrají prim architektonické objekty a za něž byla oceněna na letošní České taneční platformě. S příchutí street dance a flamenca přijedou francouzský Collectif La Méandre a španělská formace Manolo Alcantara, která vykouzlí i cirkusovou performance. Velkým překvapením tohoto ročníku bude přemístění taneční soutěže KoresponDance Battle s charismatickým Kristiánem Mensou z Prahy do Žďáru.

Projekt Ferst Dadler kráčí (foto Alena Češková)

KoresponDance se od svého začátku soustředí na zapojení různých sociálních skupin do pohybového umění a nejinak tomu bude i letos. Ferst Dadler kráčí je speciální komunitní projekt inspirovaný Santiniho architektonickými principy a příběhy míst a lidí, který vznikl festivalu na míru. V tvůrčím dialogu propojí umělce a několik místních komunit.

Program z Prahy na open stage dále zopakují tanečník a choreograf Ruben Chi, stejně jako žonglérská a taneční společnost Compagnie Monad. Marta & Kim je nizozemsko-norské umělecké duo, které představí citlivost i hloubku své partnerské práce v tanci s cirkusovými prvky. Stejně jako v loňském roce festival zahájí v ulicích města mezinárodní skupina italských a českých tanečníků BeInternational s krátkými uměleckými skeči. Hlavní program dále doplní tradiční dětská představení projektů Škola tančí a Tvořivý tábor pro děti i dospělé.

Bližší informace jsou průběžně zveřejňovány na webu KoresponDance a na sociálních sítích (fb @korespondance, ig @Festival Korespondance, yt Festival Korespondance).

Festival KoresponDance 2022, Bollwerk – Downriver (foto Dragan Dragin)

O festivalu
KoresponDance je mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu a největší site-specific festival současného tance v České republice. Každý rok na začátku července otevře KoresponDance dveře zámku Žďár nad Sázavou desítkám umělců a tisícovkám návštěvníků. KoresponDance je vůbec prvním outdoorovým festivalem tance v České republice. Formovat se začal v roce 2009 v rámci projektu KoresponDance Europe, který dal příležitost k uměleckému rozvoji více než stovce choreografů z několika zemí. Od roku 2013 je na scéně festival tak, jak ho známe dnes, tedy největší site-specific festival současného tance u nás, zároveň jediný festival současného tance v regionu Vysočina. Jeho program zve i k prohlídce zámeckého areálu a interaktivního multimediálního Muzea nové generace.

Řada představení je připravována speciálně pro festival a odehrávají se tak ve světové premiéře. KoresponDance přináší unikátní spojení genia loci barokního zámku se současným uměním, díky koncentraci celého programu do jednoho areálu vytváří opravdovou festivalovou atmosféru, a nejen zastřešuje sérii představení, zcela stírá dělící linii mezi umělci a publikem, kteří se všichni setkávají na centrálním prvním nádvoří, a v neposlední řadě uvádí neopakovatelná site-specific díla, která pozvané skupiny na zámku připravují i tři týdny před zahájením festivalu.

Na festivalu se již během jeho prvních sedmi ročníků objevili umělci z osmnácti zemí. Žďár nad Sázavou už přivítal hvězdy, jako jsou Dominique Boivin, Paco Decina, Béatrice Massin, Jordi Galí, Joseph Nadj, skupiny Barely Methodical Troupe či Foco alAire producciones a zapsal se do paměti představeními Něžný bagr, Contigo, La Cosa a mnoha dalšími.

Festival získal v roce 2017 značku EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) a od téhož roku záštitu hejtmana Kraje Vysočina, zároveň je zařazen mezi VIP akce Kraje Vysočina a v roce 2018 získal podporu v rámci projektu Roundabout Europe z programu Kreativní Evropa. V roce 2020 navázal spolupráci s Českými centry. O rok později byla realizována úvodní část projektu People Power Partnership podporovaného z programu Kreativní Evropa. V roce 2022 festival uvedl několik projektů podporovaných programem meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE Rakousko-Česko po úspěšném představení PHOENIX v roce 2019.

Křivka návštěvnosti festivalu je navíc neustále na vzestupu. V roce 2019 vzrostla o více než 25 %, o rok později byly kapacity vyprodané a nedostačovaly. Právě v roce 2020, i navzdory koronavirové krizi, potvrdil festival svou životaschopnost, když dokázal garantovat konání a přijít s konceptem, který disponoval variantou pro jakýkoliv epidemiologický stav. Organizátorem festivalu je nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments