Festival Krumlov oslaví Rok české hudby

Festival Krumlov, který se koná od 12. července do 3. srpna v Českém Krumlově, svým hlavním i doprovodným programem oslaví Rok české hudby. Zahajovací i závěrečný koncert doprovodí baletní choreografie Jiřího Bubeníčka. Poprvé v Čechách vystoupí houslistka Esther Abrami a akordeonistka Ksenija Sidorová. Festivalový program, který propojí téma Múzy inspirující a tvořící, nabídne kromě komorních koncertů také inscenaci barokní opery, symfonická díla, operety, hudbu Hollywoodu a světového muzikálu.
Festival Krumlov (zdroj Festival Krumlov)
Festival Krumlov (zdroj Festival Krumlov)

“Pozoruhodné ženy vystoupí i v rolích, ve kterých je stále ještě nevídáme často – ať je to dirigentka, režisérka, či skladatelky. Kromě výročí Bedřicha Smetany, kterému věnuje nejen zahajovací koncert, letos v programu obzvlášť akcentujeme tvorbu českých skladatelů a skladatelek. Velkolepá závěrečná baletně-hudební produkce připomene ještě jedno světové jubileum, a to 460. výročí narození dramatika Williama Shakespeara,” uvedla k dramaturgii festivalu ředitelka Gabriela Rachidi.

Festival Krumlov otevře 12. července koncert Smetana 200: Má Vlast. Zahájení bude poprvé v městském parku lemovaném řekou Vltavou. Hudební dílo tak zazní v malebné přírodní scenérii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Aleny Hron doplněné o choreografii Jiřího Bubeníčka pro čtrnáct tanečníků.

Speciální doprovodný program zahajovacího víkendu představí tvorbu a život Bedřicha Smetany a dalších českých skladatelů. Do městského parku zavítá hudební průvod, na který navážou koncerty, naučné hry či výstava Slavní čeští skladatelé. Oba večery vyvrcholí videomappingem na kostele sv. Víta.

Mladá houslistka Esther Abrami vystoupí společně s mladými vítězi soutěže Virtuosos V4+. Na koncertě zahraje Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka. Rovněž poprvé se českému publiku představí akordeonistka Ksenija Sidorová v jihoamerickém laděném programu s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem nazvaném Vášně akordeonu. Mezi další významné umělce budou patřit pěvci koncertu Italská noc: Operní gala nebo Noc v Hollywoodu věnovaná zakladateli filmové hudby Erichu Wolfgangu Korngoldovi, jeho oscarovým následovníkům i současným skladatelům soundtracků, jako je John Williams.

V letošním roce festival zaplní třináct koncertních míst, z toho tři poprvé. Premiérově zavítá do Jezuitského sálu, kostela ve Svatém Kameni a městského parku, kde se odehraje zahajovací víkend festivalu. Symbolicky na hraniční čáře v téměř zaniklé sudetské obci Svatý Kámen se uskuteční mezinárodní projekt připomínající dva skladatele, od jejichž narození uplyne v příštím roce 200 let. Na koncertu Bruckner/Smetana 200 zazní v podání rakouského sboru Hard-chór a českého Kühnova smíšeného sboru skladby Antona Brucknera a Bedřicha Smetany a díla dalších českých a rakouských skladatelů.

Po dva večery zaplní zámecké barokní divadlo španělská barokní zarzuela skladatele Sebastiána Duróna nazvaná Válka gigantů. Inscenace vznikla v režii a choreografii Andrey Miltnerové v podání Musicy Florey a Collegia Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla. Doprovodný program festivalové zóny v Klášterní zahradě nabídne zdarma od čtvrtka do neděle koncerty, hudební pikniky, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity.

Festival se koná od roku 1992. Ve své historii přivítal více než 12.000 umělců ze čtyřiceti zemí. Mezi nimi byli i operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Fleming, ale i zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Rozpočet festivalu byl letos 35 milionů korun, 20 procent tvořily dotace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments