Festival Krumlov uvede vzpomínkový koncert v synagoze
„Před dvaceti lety ještě přeživší holocaustu chodívali do škol, měli veřejné přednášky, poskytovali rozhovory, vydávali svědectví – dnes už je situace jiná, naživu zůstalo jen pár lidí s takovou zkušeností. Aniž bychom si to příliš uvědomovali, odchází s nimi i podstatná část naší historie,“ říká Adam Drda, spoluzakladatel archivu Paměti národa. V přednášce o holocaustu ve vztahu k českým zemím (a okrajově též ke Slovensku) představí zejména výpovědi posledních přeživších, kteří odešli do Palestiny, resp. do Izraele.
Přednáška bude spojena s projekcí ukázek z rozhovorů včetně vzpomínek Ruth Hálové z Českého Krumlova, jedné z „Wintonových dětí“. Ta navíc po svém návratu do Čech o synagogu, kde koncert i přednáška proběhnou, dlouho pečovala. Použity budou také vzpomínky cembalistky a pedagožky Zuzany Růžičkové-Kalabisové. Hudba jejího manžela Viktora Kalabise, od jehož narození letos uplynulo 100 let a který jí podle jejích vlastních slov pomohl překonat osvětimské trauma, také zazní na koncertu.
Od 19:30 hodin proběhne v krumlovské synagoze koncert dechového tělesa Alinde Quintet. Zazní hudba českého židovského autora Pavla Haase, který zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Divertimento připomenene 100 let od narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. Mladí hudebníci uvedou také Smyčcový kvartet Dmitrije Šostakovičev úpravě pro dechového kvinteto, kterou mají jako jediný českou soubor v repertoáru, a téměř zapomenutý kvintet Jana Nováka Concertino.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]