Festival Leoše Janáčka bude oslavou skladatelova výročí i poctou Smetanovi a Dvořákovi

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka bude letos probíhat ve slavnostní atmosféře. Na oslavy 170. výročí Janáčkova narození se od 30. května do 3. července sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička. Slavit se bude také výjimečný Rok české hudby s připomínkou dalších velikánů: Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. K vrcholům letošního festivalového ročníku budou patřit nejen ostravské koncerty, ale také například velký koncert „Vše nejlepší, Leoši!“ nebo nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Hukvaldech.
Bree Nichols (zdroj Bree Nichols)
Bree Nichols (zdroj Bree Nichols)

Do Ostravy přijede britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s vynikajícími symfonickými tělesy Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. „V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám interpretkám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,“ uvedl ředitel Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

„Claire se podobně jako já prosadila tím, že se nezaměřuje jen na jeden druh či jedno dějinné období vážné hudby, ale věnuje se jak dávným, tak soudobým skladbám. Navíc koncertuje jak komorně, za doprovodu klavíru, tak se symfonickými tělesy. A samozřejmě účinkuje též v operních produkcích. Claire je prostě velmi tvárná, a proto si ji vybírám ke spolupráci tak často, jak je to při našich nabitých pracovních kalendářích možné,“ říká Jessica Cottis.

Claire Booth (foto Sven Arnstein)
Claire Booth (foto Sven Arnstein)

Vizionářka Barbara Maria Willi

Program Janáčkova festivalu je letos připraven do sedmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit také posluchači vOpavě, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, v Ludgeřovicích a Hukvaldech. Rezidenční umělkyní festivalu je cembalistka Barbara Maria Willi. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s barokním souborem Collegium Colloredo, který povede a na barokní housle v něm bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

Skvělé polské orchestry a čeští sólisté

„V doporučeních pro návštěvníky festivalu nesmíme opomenout koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Na tom prvním přednese 6. června Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. 6. poprvé hrát pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta mezinárodních soutěží Jiřího Habarta,“ říká J. Javůrek. Koncert s podtitulem „Klasicismus versus neoklasicismus“ nabídne i zajímavé srovnání s díly autorů, kteří tvořili ve 20. století, ale byli zmíněnými klasiky zjevně inspirováni. „Neoklasicismus zastoupí polská autorka Gražyna Bacewicz s koncertem pro smyčce napsaným roku 1948. Závěr bude patřit první symfonii Sergeje Prokofjeva zvané „Klasická“, a to právě pro reinterpretaci klasického stylu Haydna a Mozarta. Jsem moc zvědav, jak se nám vše bude dařit a těším se na výsledek,“ upřesnil Jiří Habart.

Překvapivé role Viléma Veverky

V tomtéž programu se Sinfonií Varsovia se navíc v netradiční roli představí hobojista Vilém Veverka, který se letos po loňské úspěšné premiéře opět ujme role moderátora. „Loni jsem v jednom z rozhovorů říkal, že svoji roli moderátora chápu jako způsob, jak publikum uvést do děje koncertního večera. Tím, že jsem byl letos pozván do této role podruhé, se, myslím, ukazuje, že jsme s Jaromírem Javůrkem našli společnou řeč, respektive naše představy se shodují,“ míní V. Veverka. Kromě toho bude letos uznávaný hobojista, jehož vášní jsou i umělecké fotografie arktických scenérií, na Janáčkově festivalu působit také v roli vystavujícího umělce. Jeho fotky budou součástí interiéru festivalové kavárny Sádrový ježek na Janáčkově ulici v Ostravě. Pro V. Veverku je to první výstava přímo v Ostravě.

Jessica Cottis (zdroj Jessica Cottis)
Jessica Cottis (zdroj Jessica Cottis)

Speciální program věnovaný 800. výročí založení města Opavy

Janáčkův festival byl letos také osloven, aby do svého programu zahrnul program sestavený speciálně k významnému jubileu města Opavy. „Opava má skladatele, kteří pro tento region v minulosti znamenali strašně moc. Ať už to byl Arnošt Rychlý, profesor Josef Schreiber nebo Václav Kálik. To jsou tvůrci, se kterými se dnes už běžně nesetkáme, ale kteří za sebou zanechali opravdu pozoruhodné dílo. A to našim opavským přátelům představíme jako na dlani,“ avizuje ředitel festivalu J. Javůrek. Podařilo se mu přizvat hodně zajímavé a kvalitní interprety. Například violistku Jitku Hosprovou, pianistu Michala Bártu, houslistu Petra Macečka a tenoristu Daniela Matouška. Na 5. června se tedy pro Opavu chystá naprosto výjimečný podvečer a večer.

Káťu Kabanovou ztvární vynikající Bree Nichols

Po dlouhých 39 letech se na Janáčkův festival vrací Janáčkova opera Káťa Kabanová. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s Bree Nichols v hlavní roli uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. června v 19:00 hodin v amfiteátru hukvaldské obory.

Světová baletní premiéra a britský „rytíř“

Hukvaldy budou patřit i skvostně mezinárodně obsazenému baletnímu představení „Návraty“. Sólisté z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému představení v České republice, se kterým přijíždí baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně s hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené baletní představení bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. června. Podle ředitele Janáčkova festivalu J. Javůrka ale ani tím výčet výjimečností letošního festivalového ročníku nekončí. Posluchači si mají určitě všimnout i velkého narozeninového dne na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. června v Hukvaldech a nabídne například vystoupení nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristy Nickyho Spence v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Nicky Spence (zdroj Nicky Spence)
Nicky Spence (zdroj Nicky Spence)

Závěrečný koncert od klasiky k lidovým písním se Štefanem Margitou

Premiéru, co do účasti na Janáčkově festivalu, bude mít také na zahraničních operních scénách hojně obsazovaný, ale i tuzemskému publiku velmi dobře známý Štefan Margita. V pestrém programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí 30. června v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments