Zemlinského kvarteto v Městské knihovně v Praze: Komorní cyklus 4plus oslaví české skladatele

Sedmý ročník večerů komorní hudby 4plus pod patronátem Zemlinského kvarteta bude pokračovat ve středu 15. května od 19:30 hodin ve Velkém sále ústřední pobočky Městské knihovny v Praze. Hosty v ryze českém programu, jehož ročníkovým leitmotivem jsou folklórní ozvěny, budou mezzosopranistka Markéta Cukrová a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. 
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)

Na druhém koncertu letošní série 4plus představí Zemlinského kvarteto trojici českých děl. Ačkoli cyklus nepřipomíná prvoplánově českou hudbu pod hlavičkou opakovaně skloňovaného Roku české hudby a věnuje se ozvěnám folklóru v klasických dílech, lze květnové zastavení cyklu jako příspěvek k oslavám českého čtyřkového roku bez váhání zařadit. Na úvod večera zazní Dvořákovo Terzetto pro dvoje housle a violu C dur, op. 74, příležitostná skladba, kterou Dvořák zkomponoval pro společné muzicírování se studentem chemie Josefem Kruisem, který žil ve stejném domě jako Dvořákovi a učil se hře na housle u člena orchestru Národního divadla Jana Pelikána. 

Folklórní ozvěny nabídne druhé číslo programu, kterým budou Slezské písně pro hlas a smyčcové kvarteto od Leoše Janáčka. V nich se představí první host Zemlinského kvarteta, mezzosopranistka Markéta Cukrová. Janáček tyto písně zkomponoval na texty a nápěvy lidových písní ze sbírky Heleny Salichové publikované ve sbírce Slezské lidové písně svatební a jiné z Kyjovic a okolí a původně je koncipoval pro klavírní doprovod. 

Program v Městské knihovně vyvrcholí uvedením jednoho z nejznámějších děl Bohuslava Martinů, vroucné kantáty Otvírání studánek pro sóla, sbor, dvoje housle, violu a klavír. Dílo připomínající dávný zapomenutý lidový zvyk, kdy se symbolickým vyčištěním pramenů končila nadvláda zimy a vítalo jaro, zazní v cyklu 4plus v provedení Markéty Cukrové a Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy za řízení sbormistra Jakuba Zichy.

„Květnový koncert bude velmi speciální, neboť se na pódiu sejde doposud nejvíce účinkujících v historii série 4plus. Kromě skvělé mezzosopranistky Markéty Cukrové a Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy se sbormistrem Jakubem Zichou se představí také recitátor Jaromír Meduna, sopranistka Zuzana Kos Kopřivová, barytonista Jan Morávek a klavíristka Lenka Navrátilová,“ říká Petr Holman, violista Zemlinských, který sérii organizuje.

Po letní pauze bude komorní cyklus 4plus pokračovat 25. září 2024 s klavíristou Nikitou Mndoyantsem.

Vstupné 290 Kč, se slevou pro seniory a studenty 150 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v pokladně Městské knihovny, na webu Městské knihovny nebo na předprodejní platformě GoOut.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments