Festival Lípa Musica sobotním zahajovacím koncertem vzdá poctu Dvořákovi

Sobotní zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Mezinárodního festivalu Lípa Musica v libereckém Divadle F. X. Šaldy bude poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, od jehož narození uplynulo ve středu 180 let. V Koncertu pro Liberecký kraj se v sobotu představí violoncellistka Michaela Fukačová, kterou v programu Dvořák Gala doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Michaela Fukačová (zdroj Michaela Fukačová)
Michaela Fukačová (zdroj Michaela Fukačová)

Hvězdou zahajovacího koncertu jubilejního ročníku festivalu měl být původně mexický tenor Ramón Vargas, kvůli koronaviru a obavám z případných omezení ale organizátoři i letos vsadili hlavně na domácí hudebníky. Chtěli se tak vyhnout změnám v programu, které provázely celý loňský ročník. “Velké zahraniční hvězdy, které táhnou na všech světových pódiích, ty si necháváme na klidnější dobu, Předjednané zahraniční projekty uvidí návštěvníci v příštích letech, až to situace dovolí,” řekl novinářům ředitel festivalu Martin Prokeš.

V programu se ale představí také například němečtí pištci Capelly de la Torre nebo rusko-izraelský pianista Boris Giltburg a festival se po roce vrací i do Německa. Loni museli organizátoři kvůli covidovým opatřením koncerty za hranicemi zrušit. Letos pokračuje česko-německá spolupráce třemi koncerty v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. “Na české straně festival nově zavítá do Lomnice nad Popelkou, Horní Police a teplického Zahradního domu a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou,” doplnila mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Letos nabídne dvě desítky koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského pohraničí. Uměleckým garantem jubilejního ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí hned ve třech festivalových projektech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments