Festival Mahler Jihlava 2010 a další významná jubilea

Mimořádnému zájmu jihlavského, českého, ale i zahraničního publika se těší letošní již devátý ročník festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců, který se koná od 18. května na Vysočině a vyvrcholí mezinárodní oslavou 7. července v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce. Po dvou orchestrálních koncertech pokračoval festival komorními skladbami.

Dramaturgové mahlerovského festivalu, který v letošním roce připomíná 150 let od narození Gustava Mahlera, nezapomněli ani na další významná jubilea. V úterý 25. května proto zazněl koncert Pěveckého srdužení Campanula. Jihlavský sbor interpretoval v gotické síni městské radnice díla Bohuslava Martinů, od jehož narození si letos připomínáme 120 let. Umělecký vedoucí a dirigent Pavel Jirák u této příležitosti promluvil o zajímavých paralelách mezi oběma skladateli a jejich mimořádném významu v kontextu světové hudby 20. století. Navíc toto unikátní těleso slaví letos dvacet pět let existence.

O dva dny později pokračoval festival zajímavým koncertem zahraničních hostů. V Jihlavě vystoupila slovenská mezzosopranistka Eva Garajová, německý barytonista Lars Grünwoldt a lucemburský soubor Luxembourg Sinfonietta v čele s dirigentem a skladatelem Marcelem Wenglerem. Ansámbl zahrál několik skladeb lucemburských autorů a jeho první vystoupení na našem území bylo zároveň připomenutím nástupu Lucemburků na český trůn. Přesně před sedmi sty lety se totiž konala svatba Jana Lucemburské a české královny Elišky Přemyslovny, rodičů Otce vlasti Karla IV.

V další části koncertu pak zazněl výběr z Mahlerovy písňové tvorby v podání obou sólistů. Eva Garajová zazpívala cyklus Rückert-Lieder a dokázala, že právem patří k nejvýraznějším pěveckým osobnostem bývale federace. Vrcholem večera byly Písně potulného tovaryše (Lieder eines fahrenden Gesellen) v podání Larse Grünwoldta, ten svůj technicky dokonalý zpěv dokázal doplnit jedinečným výrazem

.

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava
Dirigent: Pavel Jirák
Eliška Vyhnálková – klavír
Martina Kolářová, Jana Musilová – soprán
Katarína Ruschková – alt
Petr Baueršíma – baryton
Soňa Klimentová, Martina Knorrová – housle
Jiří Hušek – viola
Pavel Sedlák – recitace
Dětský pěvecký sbor Zvoneček Jihlava
Sbormistr: Jana Jiráková
25.května 2010 Radnice Jihlava
Mahler Jihlava 2010

program:
Bohuslav Martinů:
-Písničky na dvě stránky
-Nový špalíček
-Scherzo pro klavír
-Písničky na jednu stránku
Petr Eben:
Národní písně pro smíšený sbor
Bohuslav Martinů:
-Pět českých madrigalů pro smíšený sbor
-Čtyři písně o Marii pro smíšený sbor
-Hry o Marii
-Otvírání studánek

***

Luxembourg Sinfonietta
Dirigent: Marcel Wengler
Eva Garajová – mezzosoprán
Lars Grünwoldt – baryton
27.května 2010 Radnice Jihlava
Mahler Jihlava 2010

program:
Gustav Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Claude Debussy: Prélude a l’apres-midi d’un faune
George Gershwin: Songs
Maurice Ravel: Boléro

www.mahler2000.cz

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat