Festival Mahler Jihlava 2010 a další významná jubilea

Mimořádnému zájmu jihlavského, českého, ale i zahraničního publika se těší letošní již devátý ročník festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců, který se koná od 18. května na Vysočině a vyvrcholí mezinárodní oslavou 7. července v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce. Po dvou orchestrálních koncertech pokračoval festival komorními skladbami.

Dramaturgové mahlerovského festivalu, který v letošním roce připomíná 150 let od narození Gustava Mahlera, nezapomněli ani na další významná jubilea. V úterý 25. května proto zazněl koncert Pěveckého srdužení Campanula. Jihlavský sbor interpretoval v gotické síni městské radnice díla Bohuslava Martinů, od jehož narození si letos připomínáme 120 let. Umělecký vedoucí a dirigent Pavel Jirák u této příležitosti promluvil o zajímavých paralelách mezi oběma skladateli a jejich mimořádném významu v kontextu světové hudby 20. století. Navíc toto unikátní těleso slaví letos dvacet pět let existence.

O dva dny později pokračoval festival zajímavým koncertem zahraničních hostů. V Jihlavě vystoupila slovenská mezzosopranistka Eva Garajová, německý barytonista Lars Grünwoldt a lucemburský soubor Luxembourg Sinfonietta v čele s dirigentem a skladatelem Marcelem Wenglerem. Ansámbl zahrál několik skladeb lucemburských autorů a jeho první vystoupení na našem území bylo zároveň připomenutím nástupu Lucemburků na český trůn. Přesně před sedmi sty lety se totiž konala svatba Jana Lucemburské a české královny Elišky Přemyslovny, rodičů Otce vlasti Karla IV.

V další části koncertu pak zazněl výběr z Mahlerovy písňové tvorby v podání obou sólistů. Eva Garajová zazpívala cyklus Rückert-Lieder a dokázala, že právem patří k nejvýraznějším pěveckým osobnostem bývale federace. Vrcholem večera byly Písně potulného tovaryše (Lieder eines fahrenden Gesellen) v podání Larse Grünwoldta, ten svůj technicky dokonalý zpěv dokázal doplnit jedinečným výrazem

.

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava
Dirigent: Pavel Jirák
Eliška Vyhnálková – klavír
Martina Kolářová, Jana Musilová – soprán
Katarína Ruschková – alt
Petr Baueršíma – baryton
Soňa Klimentová, Martina Knorrová – housle
Jiří Hušek – viola
Pavel Sedlák – recitace
Dětský pěvecký sbor Zvoneček Jihlava
Sbormistr: Jana Jiráková
25.května 2010 Radnice Jihlava
Mahler Jihlava 2010

program:
Bohuslav Martinů:
-Písničky na dvě stránky
-Nový špalíček
-Scherzo pro klavír
-Písničky na jednu stránku
Petr Eben:
Národní písně pro smíšený sbor
Bohuslav Martinů:
-Pět českých madrigalů pro smíšený sbor
-Čtyři písně o Marii pro smíšený sbor
-Hry o Marii
-Otvírání studánek

***

Luxembourg Sinfonietta
Dirigent: Marcel Wengler
Eva Garajová – mezzosoprán
Lars Grünwoldt – baryton
27.května 2010 Radnice Jihlava
Mahler Jihlava 2010

program:
Gustav Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Claude Debussy: Prélude a l’apres-midi d’un faune
George Gershwin: Songs
Maurice Ravel: Boléro

www.mahler2000.cz

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na