V opeře bude znít řev fotbalových fanoušků

Vzpomínáte, jak u nás před časem vzbudilo rozporuplné reakce provedení opery, věnované vítězství našeho národního hokejového týmu na olympijských hrách v japonském Naganu? Podobně teď očekává Londýn, že vášnivé debaty rozproudí připravovaná opera o fotbalových fanoušcích a jejich řádění. Má název Ingerland a v londýnské Královské opeře Covent Garden, na scéně Linbury Studio Theatre, v těchto dnech finišují zkoušky na světovou premiéru. Ingerland je součástí projektu tří jednoaktových oper, které byly napsány soudobými skladateli na objednávku londýnského věhlasného operního domu, a které budou uváděny v jednom večeru (Entanglement – autor Nitin Sawhney, A Ring a Lamp a Thing – autor Orlando Gough a Ingerland – autorka Jocelyn Pook) . Všechny tři kusy jsou dějově zaměřeny na současná témata a Covent Garden chce jejich uvedením získat na svou stranu nové mladé publikum.

Slovem Ingerland označují britští fotbaloví fanoušci svůj národní tým (fonetický přepis skandovaného England). Operu složila Jocelyn Pook, která bydlí nedaleko stadionu Arsenal v Londýně, a kterou inspirovaly právě pokřiky a zpěvy fanoušků, jejich hučení a skandování. Skladatelka k důvodům, které ji vedly ke zkomponování opery řekla: “Často slyším ze stadionu vzdálené burácení hlasů. Tisíce lidí zpívají s nadšením a zaujetím, jaké se jen zřídka slyší mimo koncertní sály”.

V opeře Ingerland použila Pook fragmenty fotbalových chorálů i řev ozývající se na stadionu při utkání. Scénické provedení opery, které provázejí videozáběry z rozhovorů s fanoušky a záběry vřícího “kotle” i obrázky zapálených dýmovnic, skladatelce umožnilo zabývat se na jevišti nejenom dějem kolem fotbalového zápasu, ale i tématy jako jsou rituály, trans, uctívání, identita i vzrušené emoce. Do děje jsou zasazeny i manželky a přítelkyně hráčů, které ve sboru zvažují například to, zda podstoupit plastiku, či zda jsou jim jejich partneři věrní.


Stejně jako opera Nagano může i Ingerland zaznamenat u části diváků úspěch a přilákat do opery Covent Garden jiné publikum, než které je tam zvyklé chodit. A právě to je důvod, proč zmíněný projekt do své dramaturgie tento věhlasný operní dům zařadil. Večer složený ze tří oper, jejichž součástí bude i Ingerland, má svou světovou premiéru 18. června.

www.roh.org.uk

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments