Festival MusicOlomouc se zaměří na klavírní tvorbu současných skladatelů

Na klavír v tvorbě současných českých a zahraničních skladatelů se zaměří letošní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. V pořadí 11. ročník nese podtitul Colours of Piano. Začne v pondělí příští týden a potrvá do 22. října. Přehlídka nabídne sedm koncertů, hudebníci je odehrají v Atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého a v Kapli Božího Těla. Řada skladeb, které budou na přehlídce představeny, bude mít českou či světovou premiéru.
MusicOlomouc 2017 – Roméo Monteiro (zdroj MusicOlomouc / foto Petra Kožušníková)

Letošní ročník je neobvyklý svým dramaturgickým zacílením na klavír. Kromě polarity různých přístupů ke klavíru akcentuje více než v minulých letech polaritu časovou. Na jednu stranu festivalově rekordních devět světových premiér českých i zahraničních autorů, na stranu druhou velký počet významných starších opusů avantgardní tvorby 20. století,“ uvádí ředitel festivalu Marek Keprt.

Podle manažerky festivalu Martiny Pudelové je cílem koncertů představit různorodé zvukové možnosti klavíru od inside piano, přes preparovaný klavír, dva klavíry ve čtvrttónovém rozestupu, klavír s elektronikou či klavírní trio a klavír v ansámblu, a konfrontovat nejnovější tvorbu se stěžejními díly 20. století, které v Olomouci ještě nikdy nezazněly.

Nejrozsáhlejší akci festivalu co do velikosti tělesa pořadatelé zařadili hned na začátek přehlídky. Zahajovací koncert bude v podání slovenského souboru s mezinárodním obsazením Quasars Ensemble. Zaměří se na tvorbu nejvýznamnějších světových autorů. „Všechny skladby zazní v Olomouci poprvé, většina z nich zároveň poprvé v České republice,“ říká Pudelová.

Současnou tvorbu pro klavírní trio bude reprezentovat brněnské Isha trio, které se postará o druhý koncert v pořadí. Na festival dorazí i slovenský soubor Cluster ensemble, který představí tvorbu pro dva klavíry ve čtvrttónovém rozestupu. Čtvrtý koncert nese název Klavír v tvorbě Jana Vičara a uskuteční se k autorovým 70. narozeninám.

Ze zahraničních interpretů na festivalu vystoupí belgický klavírista Daan Vandewalle. O večer věnovaný klavíru a elektronice se postarají hudebníci z Velké Británie a Španělska. Závěr festivalu bude patřit rakouskému klavírnímu duu Schallfeld ensemble, jehož program završí skladba amerického hudebního skladatele George Crumba, legendy soudobé hudby, který letos v říjnu oslavil 90. narozeniny.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat