Festival Nová slovenská hudba věnuje koncert památce zesnulých soudobých skladatelů

V neděli 7. listopadu 2021 se ve Sloupové síni Slovenské filharmonie uskuteční druhý koncert cyklu SKO. Je věnován památce zesnulých slovenských skladatelů Ladislava Kupkoviče, Jozefa Podprockého, Jána Valacha, Romana Bergera, Juraje Hatríka a Milana Nováka, z jejichž děl je také sestaven program. Koncert se uskuteční v rámci 31. ročníku festivalu Nová slovenská hudba a začne v 16:00 hodin.

Slovenský komorný orchester (zdroj Slovenský komorný orchester)
Slovenský komorný orchester (zdroj Slovenský komorný orchester)

Mnoho slovenských skladatelů zkomponovalo a věnovalo díla Slovenskému komornímu orchestru, který na svých koncertech pravidelně uvádí soudobá díla. Program listopadového odpoledne festivalu Nová slovenská hudba zahájí Intradata pro smyčcový orchestr bratislavského rodáka Ladislava Kupkoviče. Následovat bude Suite domestica od Jozefa Podprockého. Stejně jako několik jeho dalších děl je výsledkem jeho zájmu o jednu z nejvýznamnějších památek hudební historie na Slovensku – levočského Pestrého zborníku. 

Zborník inspiroval i dalšího slovenského skladatele Jána Valacha. Z jeho tvorby zazní Fantasia-Suita sopra Melodiarium Anny Sz K, kterou původně složil pro varhany. Úpravu této skladby pro smyčcový orchestr vytvořil umělecký vedoucí SKO Ewald Danel. Následovat bude Korczak in memoriam – Fragmenty Romana Bergera. Koncert bude pokračovat ukázkou z díla Zátiší s houslemi Juraje Hatríka, které vzniklo na popud profesora Viliama Kořínka. Juraj Hatrík skladbu přepracoval a zpracoval pro housle a komorní smyčcový orchestr v roce 1987. Program uzavírá Podzimní rondino Milana Nováka z jeho pozdní tvorby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments