Festival Nová slovenská hudba začne příští týden

Přehlídka současné vážné hudby se letos uskuteční již po jednatřicáté, a to od 2. do 8. listopadu 2021 v Bratislavě. Hlavním organizátorem festivalu je Společnost hudebních skladatelů. Během 31. ročníku festivalu se uskuteční devět koncertů, na kterých zazní čtyřicet šest původních skladeb čtyřiceti slovenských autorů. Mnohé z nich budou uvedeny ve světové nebo slovenské premiéře.
Marián Lejava (zdroj MELOS-ETHOS International Festival of Contemporary Music)
Marián Lejava (zdroj MELOS-ETHOS International Festival of Contemporary Music)

Festival Nová slovenská hudba je také přehlídkou slovenských interpretů, komorních souborů a symfonických těles. Po Zahajovacím koncertu festivalu 2. listopadu 2021, na kterém od 19:00 hodin vystoupí smyčcový Spectrum Quartet, následuje několik komorních odpolední a večerů. 3. listopadu 2021 od 19:00 hodin si budou moci diváci vychutnat koncert rezidenčních sólistů Slovenského rozhlasu (Albín Blaho –klarinet, Juraj Tomka – housle, Andrej Gál – violoncello, Zuzana Manera Biščáková – klavír).

4. listopadu v 19:00 hodin potěší diváky smyčcový Mucha Quartet. Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem 7. listopadu 2021 v 16:00 hodin předvede divákům skladby sestavené z děl a věnované památce zesnulých slovenských skladatelů – Ladislava Kupkoviče, Jozefa Podprockého, Jána Valacha, Romana Bergera, Juraje Hatříka a Milana Nováka. Komorní nabídku doplní 8. listopadu v 19:00 hodin koncert EnsembleSpectrum, komorního souboru specializujícího se na interpretaci hudby 20. a 21. století.

5. listopadu 2021 od 19:00 se uskuteční koncert Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu pod vedením Mariána Lejavy. 6 listopadu 2021 od 19:00 hodin vystoupí společně Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň, dirigent Szymon Bywalec). Koncert a-cappella pěveckého sboru Technik se sbormistryní Petrou Torkošovou se bude konat 7. listopadu 2021 v 19:00 hodin.

V pondělí 8. listopadu 2021 v 16:00 hodin se uskuteční Koncert vítězů 12. ročníku Rajeckého hudebního jara, který je zaměřen na soutěžní interpretaci a tvorbu původních slovenských skladeb pro děti a mládež. Na koncertě vystoupí žáci mnoha slovenských základních škol, kteří přednesou skladby Ivana Buffy, Petra Javorky, Marka Pastírka, Mariána Zavarského, Marka Piačka, Martiny Kachlové, Jany Kmitové, Viliama Gräffingera, Ľuboše Kubizna a Petra Machajdíka. Sólisty 31. ročníku festivalu budou přední slovenští interpreti – klavíristé Ladislav Fančovič, Ivan Buffa, Diana Buffa, houslista Milan Paľa, varhaník Marek Štrbák, sopranistka Eva Šušková, barytonista Tomáš Šelc a kytarista Ondrej Veselý. Koncerty se uskuteční ve Slovenském rozhlase – v Malém a Velkém koncertním studiu, ve Slovenské filharmonii – v Koncertní síni a Malém sále Slovenské filharmonie a na Akademii múzických umění v koncertní síni Dvorana.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments