Festival Otakara Ševčíka nabídne přes dvacet koncertů

Ševčíkova akademie a festival, jedinečný projekt věnovaný významnému horažďovickému rodákovi, houslistovi Otakaru Ševčíkovi, se letos koná již potřetí. V termínu od 9. do 19. srpna 2021 nabídne festival v Horažďovicích přes dvacítku rozmanitých koncertů, jejichž hostem bude například světoznámý dirigent Jakub Hrůša.

Ševčíkova akademie (foto Marek Novotný)
Ševčíkova akademie (foto Marek Novotný)

Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,” upřesňuje violoncellista Tomáš Jamník.

Festival tak má na programu skutečně pestrou nabídku koncertů. Konat se budou na různých místech v Horažďovicích, především na zámku a v secesním sálu Hotelu Prácheň. Hrát se navíc bude často během celého dne: festival má ve svém programu i ranní nebo odpolední koncerty, také pak jedno pozdní nokturno.

Na koncertech se představí jak studenti akademie, tak i jejich lektoři. Festival otevře úvodní koncert 9. srpna 2021. Díla Ševčíka, Schumanna či Martinů zde zahrají Josef Špaček, Jan Fišer, Henry Flory, Allan Nilles, Tomáš Jamník, Tomáš Karpíšek, Stanislav Gallin a Petr Jiříkovský. Velkým lákadlem pak bude 14. srpna 2021 jedinečný open-air galakoncert na Mírovém náměstí v Horažďovicích, pod taktovkou jednoho z nejžádanějších dirigentů současnosti, Jakuba Hrůši. Diváci uslyší Etudu č. 5 Otakara Ševčíka a Serenádu E dur od Antonína Dvořáka. Lahůdkou bude i komorní koncert 13. srpna 2021, kdy na zámku Horažďovice zazní v podání Lukáše Vondráčka, Jakuba Hrůši, Josefa Špačka, Jana Fišera či Petry Malíškové Klavírní kvintet A dur Antonína Dvořáka nebo Klavírní kvartet č. 1 od Johannese Brahmse.

Otakar Ševčík, rodák z Horažďovic, byl v 19. století jedním z nejvyhledávanějších houslových pedagogů. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která nemá v současné době obdoby. Ševčíkova akademie a festival si kladou za cíl připomenout přínos tohoto hudebníka: zatímco akademie rozvíjí jeho pedagogický odkaz, v rámci festivalového programu mají čestné místo jeho kompozice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments