Festival Petra Dvorského bude pokračovat pod novým vedením

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského bude v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku i příští rok a nabídne šest koncertů. Nový organizátor, pěvec Jakub Pustina, akci uspořádá od 3. do 9. srpna 2024. Původní pořadatelská agentura letos festival po 25 letech ukončila. Šestadvacátý ročník pod novým organizátorem chce připomenout, že rok 2024 je Rokem české hudby slaveným k 200. výročí narození Bedřicha Smetany.
Jakub Pustina (zdroj Jakub Pustina)
Jakub Pustina (zdroj Jakub Pustina)

Koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského proběhnou v zahradě jaroměřického zámku i v sousedním chrámu svaté Markéty. “Potom máme v plánu dělat některé koncerty i mimo Jaroměřice nad Rokytnou, takové výjezdní, aby se zkrátka festival a vůbec Kraj Vysočina prezentoval touto prestižní akcí i v jiných místech kraje,” řekl Jakub Pustina.

Podle schématu by se měl zahajovací koncert vždy věnovat opeře a závěrečný koncert operetní hudbě. Mezi tím bude koncert se sakrální hudbou, nebo takovou, jež se hodí pro provedení v kostele. V příštím roce bude v chrámu svaté Markéty koncertovat Jaroslav Svěcený.

Zahajovací koncert připomene Smetanovu operu Prodaná nevěsta i další díla českých skladatelů. “U Prodané nevěsty u nás největší ohlas získala Gabriela Beňačková a Peter Dvorský. Máme domluveno, že na zahajovacím koncertě vystoupí Gabriela Beňačková, která bude v příštím roce končit pěveckou aktivní kariéru, takže to bude i velikým rozlučkovým koncertem jejího umění, a u ní se právě objeví i jméno Dvorský,” řekl Pustina. Zazní i kusy z Rusalky nebo Její pastorkyně.

Převzít festival s dlouholetou tradicí, který má za cíl pracovat na uměleckém odkazu Dvorského, podle Pustiny nebylo jednoduché. Pomohlo tomu ale dlouholeté přátelství obou zpěváků a to, že se Dvorského a Pustinovy představy o budoucnosti festivalu dokázaly prolnout. “Chtěl bych, aby se stal festival moderním festivalem jednadvacátého století, stavěl na svých pevných posluchačských základech, ale aby se posunul do moderní doby. Měl jsem spoustu nápadů, jak ho posunout. Podstatné pro mě ale bylo, že jsme s Petrem Dvorským našli společnou řeč. Jsem zvyklý pracovat tak, aby byli spokojené všechny strany,” řekl Pustina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.3 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments