Festival Prague Proms 2019 uzavřela tradiční Hollywoodská noc

Patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který se tradičně odehrává v Praze a v Kutné Hoře završila filmová hudba koncertu Hollywood Night. Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením Carla Davise dokázal, že mu filmová hudba svědčí. Zazněla hudba z filmů jako Casino Royale, Nejtemnější hodina, Kill Bill a 8 hrozných (Ennio Morricone za hudbu k tomuto filmu, kterou nahrával společně s ČNSO, získal Oscara). Sólový zpěv obstarali Ondřej Izdný, David Kraus, Lenka Máčiková a Jorge Concepcion.
Carl Davis Prague Proms 2019 – Hollywood Night (zdroj Prague Proms)

K jedním z vrcholů večera zajisté patřil i emotivní projev v podání Martina Huby, jenž za doprovodu orchestru přednesl řeč Winstona Churchilla z filmu Nejtemnější hodina. „Je pro mě velká čest spolupracovat s ČNSO a být součástí vrcholu festivalu a sezóny. Je to orchestr, který umí zahrát jakýkoliv žánr hudby, hráči jsou rychlí jako blesk. Vždycky si spolupráci s ČNSO velice užívám,“ řekl Carl Davis, jenž spolupracuje s ČNSO již od samého začátku festivalu Prague Proms a to nejen při hudbě k hollywoodským filmům, ale i při koncertech věnovaným liverpoolské skupině The Beatles.

Festivalu se v letošním ročníku povedlo představit, pro Česko netradiční, gospelový soubor The Jeremy Winston Chorale, který svým energickým vystoupením strhl diváky v Obecním domě a stylově tak odstartoval festival Prague Proms. Do Prahy premiérově zavítali hot-jazzový The Hot Sardines, kteří vyprodali industriální prostory La Fabriky v jejíchž prostorách se odehráli tři koncerty letošního ročníku festivalu.

Prague Proms 2019 – Hollywood Night (zdroj Prague Proms)

Dalším premiérovým vystoupením byla show uskupení Canadian Brass v Anežském klášteře, kde si milovníci žesťových nástrojů mohli užít precizní vystoupení kanadských hudebníků. K vrcholům festivalu bezesporu patřilo vystoupení jedné z největších operních hvězd současnosti, tenoristy Ramóna Vargase, který se po boku hostující sopranistky Lenky Máčikové a pod dirigentskou taktovkou Marcella Roty představil divákům v Obecním domě na koncertu, který byl diváky i kritiky vnímán velice úspěšně.

V ročníku plném premiér nemůžeme opomenout ani znovuotevření jazzového clubu The Loop Jazz Orchestra, který se přesunul z prostor Občanské plovárny do budov nahrávacího studia ČNSO. Big band Jan Hasenöhrl & The Loop Jazz Orchestra se s koncertem Jazz of the 60‘s postaral o stylový otevírací večer. “Prostory klubu mají výbornou akustiku, která nás přivedla k myšlence jazzového klubu. Propojení s kontrolní režií nahrávacího studia ČNSO také umožní živé nahrávky koncertů.Tak o klubu hovoří ředitel festivalu Prague Proms a ČNSO Jan Hasenöhrl.

Prague Proms 2019 – Hollywood Night (zdroj Prague Proms)

Návštěvnost festivalu Prague Proms 2019 se dostala téměř k 95 procent své kapacity. Největší úspěch zaznamenaly koncerty již zmiňovaného Ramóna Vargase & ČNSO, Gospel!, The Hot Sardines v La Fabrice a tradičně největší hit festivalu, koncert Hollywood Night.

Konečnou tečku za festivalem bude koncert Jazz Efterrätt – 21let na scéně, který se odehraje 3. října 2019 v prostorách nově otevřeného The Loop Jazz Clubu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na