Festival sborového zpěvu Mezzochori 2022

Od pátku 4. listopadu do neděle 6. listopadu 2022 proběhla v Hradci Králové 13. celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů Mezzochori, pořádaná spojenými silami NIPOS, útvaru ARTAMA, Spolku Královéhradecké sborové slavnosti, Centra uměleckých aktivit Hradec Králové a ZUŠ Jitro Hradec Králové.

Královéhradecký dětský sbor Jitro (zdroj Královéhradecký dětský sbor Jitro)
Královéhradecký dětský sbor Jitro (zdroj Královéhradecký dětský sbor Jitro)

Nemoc covid-19 bohužel připravila o účast jeden přihlášený sbor, jinak konání přehlídky přímo nic neomezilo a na rozdíl od ročníku loňského proběhlo i klání v soutěžní kategorii, ačkoliv se do něj přihlásily pouze dva sbory. Tématem Mezzochori byla i nedožitá jubilea v roce 1922 narozených skladatelů Ilji Hurníka a Otmara Máchy. Místem konání přehlídky a koncertů byla Filharmonie Hradec Králové.

Mezzochori otevřel v pátek 4. listopadu zahajovací večer s vystoupeními domácího Jitříčka a jeho komorního sboru (sbormistři Lucie Gregorovič Fárová a Jiří Skopal) a vítěze soutěžní kategorie z roku 2019 Armonia Rokycany (Alena Vimrová a Jan Fraus). Samotná přehlídka středoškolských sborů pak probíhala dopoledne i odpoledne v sobotu 5. listopadu. Soutěžní i nesoutěžní kategorii přihlížela porota ve složení Lenka Polášková, Zuzana Kadlčíková, Jiří Skopal, Josef Surovík a Tomáš Stanček. V průběhu dne nacvičovaly zúčastněné sbory společně pod vedením Jana Míška píseň V kolaji voda v úpravě Otmara Máchy. Ta pak zazněla na závěrečném koncertu.

V přehlídkových repertoárech sborů byla nejčastěji ke slyšení angličtina. Česká stopa se vyskytovala jen u asi třetiny skladeb, většinou se jednalo o úpravy lidových písní. Zařazení jedné české, moravské, slezské nebo slovenské lidové vícehlasé písně bylo přitom podmínkou účasti v nesoutěžní kategorii. V soutěžní kategorii bylo povinností provést skladbu Hej, hej, hej! autora Jana Nowaka. Původních českých skladeb bylo možné v programech sborů napočítat šest, z toho čtyři uvedly Harmonie Ladies z Velkého Meziříčí. Dvakrát se objevilo populární An Irish Blessing, třikrát spirituál Joshua Fought the Battle of Jericho. U sborů výrazně převažoval zpěv a cappella, který regule přehlídky vyžadovaly pouze u skladby povinné (soutěžní kategorie) a u jedné skladby dle vlastního výběru (obě kategorie). Výjimkou byl Divertimento Chor z pražského Gymnázia Botičská, který vystoupil s početnou instrumentální skupinou.

Na sobotním večerním závěrečném koncertu ocenila porota v soutěžní kategorii Pěvecký sbor Gymnázia Křenová z Brna a jeho sbormistryni Veroniku Waldhansovou stříbrným pásmem. Zlaté pásmo a titul absolutního vítěze si vyzpívala Medvíďata ze ZUŠ Český Krumlov vedená Lukášem Holcem. Sbory zpívající v nesoutěžní kategorii získaly různá zvláštní ocenění. Zpětná vazba poroty nekončila diplomy. Sbory se zúčastnily v sobotu a ještě i v neděli workshopů s členy poroty, jejich sbormistři se s porotci setkali nad partiturami skladeb a probírali přehlídková vystoupení.

Závěrečný koncert Mezzochori v sobotu 5. listopadu se stal dějištěm ještě jedné slavnostní události – předání Ceny Ministerstva kultury prof. PhDr. Jiřímu Skopalovi, CSc. za mnohaletý přínos v oboru dětského sborového zpěvu. Sbormistr Královéhradeckého dětského sboru Jitro a pedagog Univerzity Hradec Králové na koncertu opět i dirigoval, tentokrát hlavní dívčí sbor Jitro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments