Praha zažije souborné provedení Skrjabinových klavírních sonát

Akademie Ivana Moravce ve spolupráci s Prague Music Performance představí 22.–23. listopadu dvoudenní program s dramaturgickým zaměřením na hudbu komponovanou v letech 1890–1915.

Jonathan Powell (zdroj Prague Music Performance)
Jonathan Powell (zdroj Prague Music Performance)

Britský klavírista Jonathan Powell vzdá hold Alexandru Skrjabinovi u příležitosti 150. výroční narození tohoto klavírního vizionáře. 22. listopadu od 19:00 hodin v pražském kostele sv. Vavřince zazní v Powellově podání souborné provedení Skrjabinových deseti klavírních sonát. Následující den bude kostel sv. Vavřince ve stejný čas patřit španělské klavírní hudbě přelomu století. V dílech Albénize, Granadose a Fally se představí proslulé španělské duo Carles Lama a Sofia Cabruja.

„Po přednáškách a mistrovských kurzech Borise Giltburga a Alfreda Brendela v rámci letošního ročníku Akademie Ivana Moravce jsme do Prahy pozvali další významné osobnosti klavírního světa. Britský klavírista Jonathan Powell se k nám vrací po třech letech a naváže tak na úspěšné koncerty s názvem Contemporary Classic?, ve kterých uváděl významná díla poválečné avantgardy. Letos budeme svědky vzácné události, kdy souborně provede komplet deseti klavírních sonát Alexandra Skrjabina. Na dalším koncertě vystoupí španělské duo Carles Lama a Sofia Cabruja. Představí nám díla, která vznikala ve stejné době jako Skrjabinovy klavírní sonáty,“ doplňuje Jan Bartoš, klavírista a ředitel Akademie Ivana Moravce a Prague Music Performance.

Britský klavírista Jonathan Powell se zaměřuje na hudbu 20. a 21. století. Několikrát provedl Messiaenův cyklus Dvacet pohledů na Ježíška, kompletní dílo Iannise Xenakise, kompletní Klavierstücke Karlheinze Stockhausena, či 24 preludií a fug Dmitrije Šostakoviče. Jeho nahrávka Sorabjiho Sequentia cyclia, čítající sedm CD, byla nadšeně přijata kritikou a získala prestižní německé ocenění Preis der Deutschen Schallplatenkritiken. V roce 2022 pozval Powella k provedení tohoto díla německý klavírista Igor Levit na festival Heidelberger Frühling. Mezi nejnovější CD nahrávky patří premiérová nahrávka Prvního klavírního koncertu Hanse Winterberga pro společnost Capriccio s Berlínským rozhlasovým symfonickým orchestrem pod vedením Johannese Kalitzke. V červenci 2022 nahrál pro vydavatelství CPO První klavírní koncert Xavera Scharwenky s Poznaňskou filharmonií a dirigentem Łukaszem Borowiczem.

Powell je zván k sólovým recitálům na festivaly v Evropě a ve Spojených státech (Radio France v Montpellier, Raritäten der Klaviermusik am Schloss vor Husum, Vredenburg Muziekcentrum v Utrechtu, Musica Sacra v Maastrichtu či Fundación BBVA v Bilbau). Vystupoval také v Labské filharmonii, v londýnské BBC, Radio France, Radio Netherlands, Radio Deutschland a v Českém rozhlase. Byl rezidenčním umělcem na Oxfordské univerzitě, kde byl pozván k sólovým recitálům, přednáškám a mistrovským kurzům.

Světoznámé manželské duo Carles Lama a Sofia Cabruja je veřejností i kritikou oceňováno pro svou brilantní techniku, zanícení, krásu zvuku a eleganci. Newyorská kritika je nazvala „krály čtyřručního klavíru“. Od roku 1987, kdy spolu začali hrát, se Lama a Cabruja díky své mezinárodní kariéře představili ve slavných sálech, jako je Carnegie Hall (New York), Palau de la Música Catalana (Barcelona), Sala Verdi (Milán), Glinkova filharmonie (Petrohrad) nebo Teatro Solís (Montevideo). Pravidelně vystupují ve světových metropolích na recitálech pro čtyři ruce nebo s orchestry. Oba se narodili v Gironě (Katalánsko, Španělsko) a již v raném věku projevili mimořádný hudební talent. Jejich repertoár sahá od Bacha až po 21. století a zahrnuje všechna významná díla pro čtyřruční klavír spolu s nejnáročnějšími orchestrálními transkripcemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments