Festival Silberbauerovo hudební Podyjí nabídne melodram světla, tance a hudby

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí, který se zaměřuje na tvorbu určenou pro varhany, nabídne divákům mimořádnou premiéru melodramu světla, tance a hudby Hra světla a temnoty.
Tomáš Pálka (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)
Tomáš Pálka (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)

Festival, který si klade za cíl nejen připomenout významného stavitele barokních varhan Josefa Silberbauera, ale také propojit české a rakouské umělce ve vzájemné přeshraniční spolupráci, přináší na jižní Moravu program lákající na mimořádný hudební zážitek umocněný propojením hudby, tance a světelného designu v programu tří světových premiér v prostředí Dietrichsteinské hrobky v Mikulově.

Během večera zazní premiéra skladeb tří současných skladatelů, Tomáše Pálky, Jiřího Lukeše a Michaely Pálka Plachké.

Tomáš Pálka je spoluzakladatelem a členem skladatelského sdružení a souboru Konvergence (2002), který uvádí premiéry a neznámé kompozice mladých autorů z celého světa. Ve svých skladbách se zaměřuje k vyjadřování svého vztahu k duchovním hodnotám, jako podklad často využívá duchovně laděné básnické texty. Věří, že bez ztišení a pokory není možné poznat pravou podstatu bytí. Věnuje se také hudebnímu divadlu, multimediálním projektům nebo projektům pro rozhlasové vysílání, kde hledá spojení mezi hudbou a uměním v obecnější rovině.

Jiří Lukeš (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)
Jiří Lukeš (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)

Jiří Lukeš je český skladatel a akordeonista, který se v poslední době zaměřuje na intermediální projekty. Spolu s kolegy založil skupinu O.E.M. Arts specializující se na performance a audiovizuální projekty.

Michaela Pálka Plachká je autorkou především instrumentální hudby a projektů spojujících více uměleckých oborů (pohyb, slovo, výtvarné objekty). Ve svých skladbách se nechává inspirovat literaturou i výtvarným uměním. Nejvýraznější inspirací jsou jí ale lidé z masa a kostí, jejich příběhy, myšlenky a prožitky. Různé životní paradoxy a kontrasty se přetavují do hudební formy, specifické pro každou skladbu. Zajímavým obohacením pro její tvorbu je v poslední době také práce s lidmi, s energií, vnímání různých dimenzí světa a bytí a cyklická povaha života. Skladby Michaely Pálka Plachké byly oceněny Cenou nadace Gideona Kleina, Austria Prize for composers či v soutěži Generace. Od roku 2006 je členkou skladatelského sdružení Konvergence.

Premiéry se uskuteční v podání Kateřiny Málkové (varhany), Petra Hojače (trubka) a pěvců Ivy Kružíkové a Josefa Škarky doplněné o tanec Jana Razima a světelný design Vladimíra Buriana.

Po koncertě jsou diváci zváni na prohlídku hrobky a debatu s umělci.

Michaela Pálka Plachká (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)
Michaela Pálka Plachká (zdroj Silberbauerovo hudební Podyjí)

Hra světla a temnoty
22. října 2022, 19:00 hodin
Dietrichsteinská hrobka, Mikulov

Program:
Tomáš Pálka: Lidské vědomí a tajemství smrti
Jiří Lukeš: Postskriptum
Michaela Pálka Plachká: Metamorfóza: Vavřín!

Účinkující:
Kateřina Málková – varhany
Petr Hojač – trubka
Josef Škarka – bas
Iva Kružíková – mezzosoprán
Jan Razima – tanec
Vladimír Burian, studenti JAMU – světelný design

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments